Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kiścień wawrzynowy 'Zeblid'

Kiścień wawrzynowy 'Zeblid'

Dereń biały 'Spaethii'

Dereń biały 'Spaethii'

Barbula szara

Barbula szara

róża damasceńska

Róża damasceńska

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Filirea szerokolistna

Phillyrea latifolia
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty, rozgałęziony, wzniesiony
Wysokość: 7 m - 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Filirea szerokolistna pochodzi z obszarów śródziemnomorskich, konkretniej z Grecji, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, a także Azji. W Polsce nie występuje w naturze, jest uprawiana jako roślina ozdobna. Należy do rodziny oliwkowatych (Oleaeceae)

Filirea szerokolistna - opis

Filirea szerokolistna zaliczana jest do niewielkich drzew bądź niskich krzewów. Najczęściej osiąga od 7 m do 10 m wysokości. Ma kulisty, silnie rozgałęziony pokrój. Pędy dolne delikatnie kierują się ku dołowi, natomiast te wyższe pną się promieniście ku górze. Roślina tworzy bardzo krótki pień o gładkiej, szarej lub brunatnej korze. Liście są owalne, ułożone naprzemianlegle, blaszka liściowa jest piłkowana, choć mogą zdarzyć się okazy o liściach całobrzegich. Liście są największą ozdobą rośliny - górna strona blaszki liściowej jest ciemnozielona i błyszcząca, dolna zdecydowanie jaśniejsza, matowa.
Filirea szerokolistna kwitnie w czerwcu. Kwiaty są małe, w kolorze białym lub jasnozielonym, zebrane w pęczkach w pachwinach liści. W ich miejsce późnym latem pojawiają się owoce: małe, owalne, ciemnoniebieskie (wręcz granatowe) pestkowce. W ich wnętrzu znajdują się dwa nasiona.

Filirea szerokolistna - warunki uprawy

Filirea szerokolistna najlepiej czuje się w miejscach słonecznych lub delikatnie ocienionych, ale osłoniętych od wiatru. Podłoże powinno być średnio żyzne, umiarkowanie wilgotne do suchego oraz dość wapienne. Pamiętajmy o tym, aby nie zalewać roślin, gdyż bardzo szybko prowadzi to do chorób grzybowych. Młode okazy lepiej okrywać na zimę, za to kilkuletnie radzą sobie dość dobrze przez całą zimę.

Filirea szerokolistna - pielęgnacja

Filirea szerokolistna nie wymaga praktycznie żadnych specjalistycznych zabiegów. Raz na jakiś czas warto wzmocnić ją nawozami mineralnymi, zwiększy to wzrost jak i kwitnienie krzewu. Dość dobrze znosi cięcie. Sama roślina z założenia tworzy ładną koronę, jednak warto raz na jakiś czas wykonywać cięcie odmładzające oraz prześwietlające. Filireę rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion.

Filirea szerokolistna - zastosowanie

Filirea szerokolistna dobrze wygląda w towarzystwie innych drzew i krzewów. Można ją posadzić w miejscu suchym i ciężkim do zagospodarowania, gdzie operuje silne słońce. Roślina nadaje ogrodom ciekawy śródziemnomorski klimat. Ulistnione pędy filirei mogą być wykorzystywane w bukieciarstwie.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.