Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Lilak pospolity 'Katherine Havemeyer'

Lilak pospolity 'Katherine Havemeyer'

Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’

Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’

Perukowiec podolski

Perukowiec podolski

Bukszpan wieczniezielony ‘Variegata’

Bukszpan wieczniezielony ‘Variegata’

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dziurawiec bezwonny

Hypericum x inodorum
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 80 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona, zielono-biała
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Dziurawiec bezwonny to krzew liściasty należący do rodziny dziurawcowatych (Hypericaceae). Osiąga 80-120 cm wysokości i podobną szerokość. Ma wzniesiony, dość luźny pokrój. Jego liście są szeroko lancetowate, ciemnozielone. Największą ozdobą dziurawca bezwonnego są żółte, gwiazdkowate kwiaty, o licznych pręcikach. Pojedyncze kwiaty zebrane są w baldachogrona. Dziurawiec bezwonny kwitnie od lipca do września. Jesienią wykształca okrągłe, błyszczące owoce o łososiowej barwie (z czasem czerniejące).

Dziurawiec bezwonny najlepiej sadzić w miejscach zacisznych, osłoniętych od silnych wiatrów, ciepłych, lekko zacienionych. Optymalne podłoże jest przepuszczalne, wapienne, umiarkowanie suche. Chociaż gatunek określa się jako mrozoodporny, to w ostrzejsze zimy może przemarzać. Dlatego przed nadejściem mrozów wymaga okrycia (szczególnie w chłodniejszych rejonach Polski). W razie przemarznięcia dziurawiec bezwonny warto przyciąć tuż przy ziemi. Taki zabieg pobudzi regenerację krzewu.

Dziurawiec bezwonny można sadzić w ogrodzie w grupach, można z niego tworzyć nieformowane żywopłoty. Dobrze wygląda również w kompozycji z innymi gatunkami. Nadaje się na skalniaki oraz do uprawy pojemnikowej. Ze względu na niewielkie rozmiary jest polecany do małych ogrodów. Dziurawiec bezwonny jest cennym gatunkiem do ogrodów w stylu wiejskim.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.