Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Róża wielokwiatowa

Róża wielokwiatowa

Trzmielina Fortune'a 'Coloratus'

Trzmielina Fortune'a 'Coloratus'

Trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety'

Trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety'

Bukszpan wieczniezielony ‘Variegata’

Bukszpan wieczniezielony ‘Variegata’

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dereń rozłogowy 'Flaviramea'

Cornus sericea 'Flavimea'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: pokładający się
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielononiebieska
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dereń rozłogowy 'Flaviramea' to rozłożysty krzew liściasty, dorastający do 2-3 m wysokości i podobnej szerokości. Roślina przyrasta około 20 cm rocznie, a wiele jej pędów pokłada się na ziemi i ukorzenia. Największą ozdobą tej odmiany derenia rozłogowego są błyszczące, zielonożółte pędy, które najładniej prezentują się w okresie bezlistnym: zimą i wczesną wiosną, ładnie kontrastując z bielą śniegu.
Dereń rozłogowy 'Flaviramea' ma liście eliptyczne, z wierzchu ciemnozielone, od spodu niebieskawe. Kwiaty derenia rozłogowego 'Flavirames' są drobne, kremowe, zebrane w niewielkie baldachy. Dereń rozłogowy 'Flaviramea' kwitnie w maju i czerwcu. Na jesieni krzew jest obsypany białożółtymi, kulistymi owocami, które także są dekoracja rośliny.
Dereń rozłogowy 'Flaviramea' jest bardzo często sadzony w kompozycjach z różnymi odmianami derenia białego (Cornus alba). Jest wytrzymały na mróz i zanieczyszczenie środowiska. Dereń rozłogowy 'Flaviramea' często sadzony jest przy drogach jako umocnienie skarp. Jest też sadzony w zieleni miejskiej i parkach. Polecany jest do ogrodów przydomowych z uwagi na dużą dekoracyjność i małe wymagania.
Dereń rozłogowy 'Flaviramea' dobrze rośnie na każdej glebie ogrodowej, nawet na terenach podmokłych. Polecany jest także na żywopłoty – formowane lub nie. Najlepiej rośnie na miejscach nasłonecznionych, ale równie dobrze radzi sobie w półcieniu.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.