Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Orszelina zwyczajna 'Pink Spire'

Orszelina zwyczajna

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’

Hebe 'Linda'

Hebe ‘Linda’ = Hebe Addenda® ‘Linda’

Kalina hordowina 'Aureum'

Kalina hordowina 'Aureum'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dereń rozłogowy

Cornus sericea
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 2 m - 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dereń rozłogowy należy do rodziny dereniowatych (Cornaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej. W Polsce czasem dziczeje, jednak spotyka się go głównie w ogrodach i parkach.
Dereń rozłogowy to krzew liściasty, który osiąga do 2,5 m wysokości. Ma jajowate liście z widocznym unerwieniem. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są drobne, delikatne, białe, zebrane w podbaldachy. Po kwitnieniu wykształca białe owoce – pestkowce. Pędy jesienią zabawiają się na ciemnoczerwono.

Dereń rozłogowy najlepiej uprawiać na stanowisku słonecznym – wtedy wytwarza gęste, dobrze wybarwione pędy. Toleruje różne typy gleb. Dobrze radzi sobie nawet na podłożu podmokłym. Jest w pełni mrozoodporny.
Dereń rozłogowy wytrzymuje także susze i zanieczyszczenia powietrza. Można go sadzić jesienią lub wiosną. W okresie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody zaleca się okazy zaleca się podlewać. Dokarmianie nie jest konieczne. Gatunek jest dość odporny na choroby i szkodniki. Dobrze znosi cięcie. Łatwo można go rozmnożyć – przez odkłady lub ukorzenianie zdrewniałych sadzonek.

Dereń rozłogowy z wyglądu przypomina derenia białego, jednak rozrasta się i rozmnaża znacznie szybciej. W Polsce traktuje się go jako roślinę inwazyjną i odradza sadzenie w pobliżu lasów oraz szkółek. W ogrodzie natomiast dereń rozłogowy z powodzeniem można wykorzystać do tworzenia luźnych żywopłotów. Na rynku można nabyć odmiany o intensywnie żółtych pędach. To ozdoba ogrodu w okresie późnojesiennym i zimowym.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.