Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna

tawuła japońska 'Golden Carpet'

Tawuła japońska 'Golden Carpet'PBR

Ołownik uszkowaty

Ołownik uszkowaty

Itea wirginijska

Itea wirginijska

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dereń kanadyjski

Cornus canadensis
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: rozetowaty
Wysokość: 5 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dereń kanadyjski to krzewinka należąca do rodziny dereniowatych (Cornaceae). W środowisku naturalnym występuje w wielu rejonach świata – w Ameryce Północnej, Azji a nawet w Grenlandii. Osiąga 5-15 cm wysokości. Wytwarza drewniejące podziemne pędy, z których wyrastają zielone łodygi. Liście są duże, ciemnozielone, żebrowane.
Dereń kanadyjski kwitnie w czerwcu na biało. Kwiaty mają charakterystyczny wygląd – mają cztery podsadki przypominające płatki korony. Później roślina wytwarza drobne (średnicy 0,5 cm), kuliste owoce o czerwonej barwie, które utrzymują się na krzewince aż do zimy.

Dereń kanadyjski najefektywniej rozwija się w miejscach półcienistych i zacienionych. Preferuje podłoża przepuszczalne, zasobne, umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym. Roślina jest w pełni mrozoodporna. Można ją sadzić zarówno jesienią jak i wiosną. Okazy w czasie suszy powinno się podlewać. Bryły korzeniowe źle znoszą przesychanie. Można stosować nawozy organiczne i mineralne – dawki powinny być jednak mocno rozcieńczone. Gatunek z reguły jest odporny na choroby i szkodniki. Roślina rozmnaża się przez rozłogi, może przez to być ekspansywna.

Dereń kanadyjski wykorzystuje się jako roślinę okrywową. Z powodzeniem można zazieleniać nią niezagospodarowane, zacienione obszary w ogrodzie. Dobrze rośnie nawet pod koroną drzew i krzewów. Ze względu na dość szybko wzrost lepiej unikać sadzenia jej na rabatach w małych ogrodach. Może zagłuszać inne niskie gatunki. Owoce – podobnie jak u wyższych krzewów dereni – są jadalne. To jednocześnie ceniony pokarm przez ptaki.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.