Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dereń kanadyjski

Cornus canadensis
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: rozetowaty
Wysokość: 5 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dereń kanadyjski to krzewinka należąca do rodziny dereniowatych (Cornaceae). W środowisku naturalnym występuje w wielu rejonach świata – w Ameryce Północnej, Azji a nawet w Grenlandii. Osiąga 5-15 cm wysokości. Wytwarza drewniejące podziemne pędy, z których wyrastają zielone łodygi. Liście są duże, ciemnozielone, żebrowane.
Dereń kanadyjski kwitnie w czerwcu na biało. Kwiaty mają charakterystyczny wygląd – mają cztery podsadki przypominające płatki korony. Później roślina wytwarza drobne (średnicy 0,5 cm), kuliste owoce o czerwonej barwie, które utrzymują się na krzewince aż do zimy.

Dereń kanadyjski najefektywniej rozwija się w miejscach półcienistych i zacienionych. Preferuje podłoża przepuszczalne, zasobne, umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym. Roślina jest w pełni mrozoodporna. Można ją sadzić zarówno jesienią jak i wiosną. Okazy w czasie suszy powinno się podlewać. Bryły korzeniowe źle znoszą przesychanie. Można stosować nawozy organiczne i mineralne – dawki powinny być jednak mocno rozcieńczone. Gatunek z reguły jest odporny na choroby i szkodniki. Roślina rozmnaża się przez rozłogi, może przez to być ekspansywna.

Dereń kanadyjski wykorzystuje się jako roślinę okrywową. Z powodzeniem można zazieleniać nią niezagospodarowane, zacienione obszary w ogrodzie. Dobrze rośnie nawet pod koroną drzew i krzewów. Ze względu na dość szybko wzrost lepiej unikać sadzenia jej na rabatach w małych ogrodach. Może zagłuszać inne niskie gatunki. Owoce – podobnie jak u wyższych krzewów dereni – są jadalne. To jednocześnie ceniony pokarm przez ptaki.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.