Dereń biały 'Sibirica' - Cornus alba 'Sibirica'

2022-03-31 13:36

Dereń biały 'Sibirica' to bardzo dekoracyjny krzew liściasty, dorastający do 3 metrów wysokości i około 2 metrów szerokości.

Spis treści

  1. Dereń biały 'Sibirica'
  2. Dekoracyjne liście, pędy i kwiaty derenia
  3. Żywopłot z derenia

Dereń biały 'Sibirica'

Dereń biały 'Sibirica' ma małe wymagania i rośnie praktycznie w każdej ziemi ogrodowej, jednak najbardziej lubi glebę żyzną i lekko wilgotną. Najlepiej będzie rósł w pełnym słońcu, ale dobrze sobie poradzi także w półcieniu.

Dekoracyjne liście, pędy i kwiaty derenia

Liście tej odmiany derenia białego w ciągu sezonu są żywo zielone, na jesieni przebarwiają się na jaskrawoczerwono. Po opadnięciu liści widoczne są wyjątkowo dekoracyjne, wyprostowane czerwone pędy, które najładniej prezentują się zimą (na tle białego śniegu) i wczesną wiosną. Jednak na tym nie kończą się walory dekoracyjne derenia białego 'Sibirica': w lipcu krzew bardzo ładnie kwitnie. Drobne, kremowe, baldachowate kwiaty pojawiają się na końcach pędów, a już dwa miesiące później na ich miejscu pojawiają się białe owoce, które bardzo ładnie kontrastują z przebarwiającymi się liśćmi.

Dereń biały 'Sibirica' to jedna z najczęściej sadzonych odmian derenia białego. Krzewy te można spotkać zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w zieleni miejskiej, w parkach, a nawet na poboczach autostrad. Dereń biały 'Sibirica' jest wytrzymały na mrozy i zanieczyszczenia środowiska.

Żywopłot z derenia

Dereń biały 'Sibirica' sadzony jest pojedynczo, w grupach, a także tworzone są z niego żywopłoty – zarówno formowane, jak i naturalne (nieformowane).

Poznaj inne odmiany derenia białego:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 3 m
Termin kwitnienia VII
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów kremowa
Pokrój wyprostowany
Kiedy przycinamy i jak dbamy o krzewy? Posłuchaj eksperta