Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Irga szwedzka 'Coral Beauty'

Irga szwedzka 'Coral Beauty'

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna

Wrzos pospolity 'Annemarie'

Wrzos pospolity 'Annemarie'

Forsycja 'Maluch'

Forsycja 'Maluch'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dereń biały 'Sibirica'

Cornus alba 'Sibirica'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Dereń biały 'Sibirica' to bardzo dekoracyjny krzew liściasty, dorastający do 3 metrów wysokości i około 2 metrów szerokości.

Dereń biały 'Sibirica'

Dereń biały 'Sibirica' ma małe wymagania i rośnie praktycznie w każdej ziemi ogrodowej, jednak najbardziej lubi glebę żyzną i lekko wilgotną. Najlepiej będzie rósł w pełnym słońcu, ale dobrze sobie poradzi także w półcieniu.

>>Przeczytaj też: Derenie w ogrodzie: wymagania, sadzenie i cięcie dereni

Dekoracyjne liście, pędy i kwiaty derenia

Liście tej odmiany derenia białego w ciągu sezonu są żywo zielone, na jesieni przebarwiają się na jaskrawoczerwono. Po opadnięciu liści widoczne są wyjątkowo dekoracyjne, wyprostowane czerwone pędy, które najładniej prezentują się zimą (na tle białego śniegu) i wczesną wiosną. Jednak na tym nie kończą się walory dekoracyjne derenia białego 'Sibirica': w lipcu krzew bardzo ładnie kwitnie. Drobne, kremowe, baldachowate kwiaty pojawiają się na końcach pędów, a już dwa miesiące później na ich miejscu pojawiają się białe owoce, które bardzo ładnie kontrastują z przebarwiającymi się liśćmi.

Dereń biały 'Sibirica' to jedna z najczęściej sadzonych odmian derenia białego. Krzewy te można spotkać zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w zieleni miejskiej, w parkach, a nawet na poboczach autostrad. Dereń biały 'Sibirica' jest wytrzymały na mrozy i zanieczyszczenia środowiska.

>>Przeczytaj też: Derenie - znane krzewy ozdobne. Polecane gatunki dereni do ogrodu

Żywopłot z derenia

Dereń biały 'Sibirica' sadzony jest pojedynczo, w grupach, a także tworzone są z niego żywopłoty – zarówno formowane, jak i naturalne (nieformowane).

Poznaj inne odmiany derenia białego:

 

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.