Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Tawuła Douglasa

Tawuła Douglasa

hortensja bukietowa 'Limelight'

Hortensja bukietowa 'Limelight'

Oczar pośredni 'Primavera'

Oczar pośredni 'Primavera'

Tawuła szara 'Grefsheim'

Tawuła szara 'Grefsheim'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Bukszpan wieczniezielony ‘Variegata’

Buxus sempervirens ‘Variegata’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: owalny
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielono-biała
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Bukszpan wieczniezielony ‘Variegata’ to odmiana zimozielonego krzewu liściastego z rodziny bukszpanowatych (Buxaceae). Rośnie dość wolno (przyrasta około 8 cm rocznie), osiągając do 1,5 m wysokości i nieco mniejszą średnicę. Tworzy gęste, zwarte, owalne krzewy o regularnej koronie, złożone z licznych, silnie rozgałęzionych, wzniesionych, gęsto ulistnionych pędów, które w młodszym wieku są skąpo owłosione, a starsze – nagie.
Liście są krótkoogonkowe, jajowato-eliptyczne lub owalne, skórzaste, sztywne, całobrzegie, nagie, długości do 3 cm, ułożone na pędach naprzeciwlegle, często lekko wcięte na wierzchołku. Wierzchnia strona blaszek liściowych jest gładka, lekko błyszcząca, zielona, z białym marginesem, który w trakcie sezonu przebarwia się na kremowo i żółtawo. Spodnia strona liści jest jasnozielona lub żółtawa, matowa. Liście utrzymują się na krzewie przez cały rok i wydzielają charakterystyczny, balsamiczny zapach (szczególnie w wilgotne i ciepłe dni).

Bukszpan wieczniezielony ‘Variegata’ to roślina jednopienna. Kwiaty są niepozorne, bezpłatkowe, żółtawe, ukryte wśród liści. Pojawiają się pod koniec kwietnia lub w maju, wyrastając w kątach liści. Lekko pachną i masowo przyciągają pszczoły. Bukszpan jest rośliną owadopylną. Owoce bukszpanu to niepozorne kuliste, 3-klapowe, pękające torebki z dziobatym wyrostkiem i czarnymi, błyszczącymi nasionami wewnątrz.
Bukszpan wieczniezielony ‘Variegata’ ma dość płytki, szeroko rozrastający się system korzeniowy, dlatego nie powinno się uprawiać podłoża ani sadzić innych roślin w bezpośrednim jego sąsiedztwie, aby nie uszkodzić korzeni. Z tego samego powodu roślina dość łatwo przyjmuje się po przesadzeniu (możliwe jest też przesadzanie starszych egzemplarzy – z bryłą ziemi). W pierwszym roku po posadzeniu roślina powinna być dodatkowo nawadniana (w okresach bezdeszczowych), co pomoże wykształcić prawidłowy system korzeniowy i ułatwi przyjęcie się rośliny.

Bukszpan wieczniezielony ‘Variegata’ doskonale znosi cięcie i formowanie. Pierwszy raz tniemy rośliny wczesną wiosną, wycinając pędy przemarznięte, suche i chore. Cięcie formujące wykonuje się latem, na przełomie lipca i sierpnia (tnie się tylko młode, tegoroczne przyrosty, skracając je o kilka centymetrów).
Bukszpan wieczniezielony ‘Variegata’ najlepiej rośnie na słonecznych i półcienistych, lekko wilgotnych stanowiskach, na żyznych, przepuszczalnych glebach o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Znosi też stanowiska cieniste, ale wtedy rośnie bardzo wolno. Roślina w polskich warunkach klimatycznych nie jest całkowicie mrozoodporna i najlepiej zimuje w miejscach zacisznych, osłoniętych od silnych, wysuszających wiatrów. W chłodniejszych rejonach kraju wymaga zabezpieczenia na zimę (krzewy można owinąć cieniówką lub agrowłókniną, co chroni je również przed intensywnym parowaniem wody z powierzchni liści, szczególnie na silnie nasłonecznionych stanowiskach). W cieplejszych rejonach kraju, jeśli roślina nie jest okrywana, w szczególnie śnieżne zimy należy strząsać zalegający na gałęziach śnieg, pod którego ciężarem pędy mogą się wyłamywać. Strefa mrozoodporności 6b.

Bukszpan wieczniezielony ‘Variegata’ to doskonała roślina do formowanych obwódek rabat i niewielkich strzyżonych geometrycznych brył. Sadzony w grupach z roślinami o ciemniejszym ulistnieniu, jest doskonałym barwnym akcentem rozjaśniającym.
Bukszpan wieczniezielony ‘Variegata’ rozmnaża się jedynie wegetatywnie przez sadzonki pędowe (półzdrewniałe lub zdrewniałe), pobierane z tzw. piętką. Sadzonki około 10 cm długości pobiera się w sierpniu i ukorzenia w pojemnikach, w mieszaninie piasku i torfu. Na zimę wstawia się je do chłodnego i widnego pomieszczenia, a na przełomie kwietnia i maja kolejnego roku, można wysadzać na miejsce stałe do ogrodu.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.