Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Irga Dammera

Irga Dammera

Dereń biały 'Sibirica'

Dereń biały 'Sibirica'

Lilak drobnolistny 'Superba'

Lilak drobnolistny 'Superba'

Wrzosiec krwisty 'Snow Queen'

Wrzosiec krwisty 'Snow Queen'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Joanna Filipczak

Bukszpan wieczniezielony

Buxus sempervirens
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: owalny
Wysokość: 2 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Bukszpan – opis

Bukszpan wieczniezielony jest zimozielonym, wolno rosnącym krzewem, o owalnym, zwartym pokroju. Należy do rodziny bukszpanowatych Buxaceae. Ma jajowate, małe, błyszczące, skórzaste, ciemnozielone lub żółte (w zależności od odmiany) liście. Dorasta do 4 m wysokości.
Od kwietnia do maja na roślinie pojawiają się niepozorne, żółtawobiałe, miododajne kwiaty skupione w krótkich i gęstych gronach. Owoce bukszpanu to małe rogate torebki z niedużymi, czarnymi nasionami.

Bukszpan w ogrodzie

Bukszpan jest bardzo często sadzony w ogrodach, parkach i zieleńcach. Wiecznie zielony krzew znakomicie nadaje się na strzyżone żywopłoty i obwódki. Doskonale znosi cięcie i można go formować w różne kształty. Można go także uprawiać w pojemnikach, pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia przed mrozem.

>>Przeczytaj też: Bukszpan - znakomita roślina na żywopłoty i obwódki

Bukszpan wieczniezielony – pielęgnacja

Bukszpan sempervirens dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym (ale nie narażonym bezpośrednio na silnie palące promienie słońca) jak i zacienionym. Lubi stanowiska zaciszne i wilgotne. Należy go podlewać regularnie, ale niezbyt obficie, nie zapominając o nawadnianiu także zimą oraz wczesną wiosną po rozmarznięciu gleby.

>>Przeczytaj też: Kiedy przycinać bukszpany?

Bukszpan jaka – ziemia

Jest tolerancyjny w stosunku do gleby, ale lepiej rośnie w zasobnej w próchnicę, przepuszczalnej ziemi gliniastej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.
Bukszpan zimozielony w bardzo mroźne, bezśnieżne zimy bukszpan może przemarzać, dlatego warto osłaniać go na zimę agrowłókniną.

Jak rozmnażać bukszpan

Bukszpan rozmnaża się przez sadzonki pędowe – niezdrewniałe fragmenty pędów 10 cm długości ścina się w sierpniu i ukorzenia w skrzynkach wypełnionych mieszaniną piasku i torfu. Zimą przechowuje się je w chłodnej, ale widnej piwnicy, a wiosną – w kwietniu bądź w maju – ukorzenione młode rośliny przesadza do gruntu

Uwaga! Bukszpan należy do roślin trujących – zawiera szkodliwe alkaloidy.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.