Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Ligustr pospolity

Ligustr pospolity

Hortensja ogrodowa 'Bouquet Rose'

Hortensja ogrodowa 'Bouquet Rose'

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna

Berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana'

Berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Brzoza karłowata

Betula nana
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty, pokładający się, karłowy, krzaczasty
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Brzoza karłowata to karłowy krzew liściasty, należący do rodziny brzozowatych (Betulaceae). W naturalnym środowisku występuje w arktycznych obszarach Europy, Azji, Ameryki Pn. oraz na Grenlandii. W Polsce, na naturalnych stanowiskach gatunek ten jest ginącym reliktem glacjalnym i (wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin oraz umieszczony na Czerwonej Liście Roślin i Grzybów Polski) podlega ochronie jako roślina zagrożona, narażona na wyginięcie. Na terenie naszego kraju występuje jedynie w 3 rezerwatach przyrody, na stanowiskach reliktowych, na torfowiskach wysokich i ich obrzeżach.

Brzoza karłowata jest wolno rosnącym krzewem, dorastającym rzadko do 100cm wysokości i 120 cm szerokości. Brzoza karłowata to roślina o zwartej formie, złożonej z  gęsto ułożonych, drobnych, cienkich, pokładających się lub wyprostowanych, ciemnych, niemal czarnych pędów. Młode przyrosty cienkie, omszone, z czasem łysiejące, pędy skrócone, bardzo drobniutkie. Pąki okrągławe, bardzo drobne.
Liście ułożone na pędach skrętolegle. Nagie, niekiedy nieco szorstkie, połyskujące, pojedyncze, na silnie skróconych ogonkach liściowych, bardzo małe, o długości 0,5-1,5cm, jajowate lub niemalże okrągłe, o szerokiej, klinowatej nasadzie, nierównomiernie ząbkowane, o trwałych przylistkach. Górna strona blaszki liściowej – ciemnozielona, spodnia strona jaśniejsza, Młode listki – owłosione, lepkie, z gruczołkami żywicznymi, jesienią przebarwiają się na żółty kolor, a na zimę opadają.

Brzozy karłowate to rośliny jednopienne. Kwiaty są wiatropylne, rozdzielnopłciowe, zebrane w wydłużone, kotkowate kwiatostany. Kwiaty męskie – pręcikowe, w wałeczkowatych baziach o długości 5-15 mm i szerokości 10-22 mm, które wykształcają się już jesienią i zimują na wierzchołkach lub bokach pędów. Kwiaty żeńskie, zimują w pąkach, z których wyrastają wiosną, pojedynczo, na bocznych krótkopędach, wraz z rozwijającymi się liśćmi. Brzoza karłowata kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Po zapyleniu kwiatów i zapłodnieniu, od lipca do początku września zawiązują się drobne, spłaszczone owoce (orzeszki), opatrzone dwoma błonkowatymi skrzydełkami, osadzone w katach 3-klapowych łusek, zebrane w drobnych, walcowatych owocostanach o długości 1-1,5cm, rozsypujących się po dojrzeniu (od przełomu sierpnia i września, niekiedy aż do wiosny.

Brzoza karłowata najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Wymaga wilgotnych lub nawet podmokłych, żyznych, próchniczych gleb, o odczynie kwaśnym. Brzoza jest gatunkiem całkowicie mrozoodpornym. Strefa mrozoodporności 2. Wrażliwa na suszę i zagłuszanie przez inne, wyższe i bardziej ekspansywne rośliny.

Brzoza karłowata to doskonała roślina ozdobna do ogrodów, parków i zieleni osiedlowej. Szczególnie polecana do ogrodów naturalistycznych i na wrzosowiska.

Brzoza karłowata może być rozmnażana z siewu, ale jest to dość trudne, ponieważ nasiona słabo kiełkują. Może tworzyć mieszańce z brzozą brodawkowatą i brzoza omszoną. Można ją rozmnażać wegetatywnie, przez okulizację na przełomie maja i czerwca lub szczepienie w koronie dwuletnich pędów, przeprowadzane zimą lub wczesną wiosną na podkładkach w szklarni lub szczepienie w gruncie (w maju), na starszych podkładkach. Jako podkładkę dla tego gatunku można stosować 2-3 letnie siewki Brzozy brodawkowatej.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.