Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kasjopeja

Kasjopeja widłakowata

Trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety'

Trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety'

Róża ‘Stadt Rom’

Róża ‘Stadt Rom’ ® PBR

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Bez koralowy

Sambucus racemosa
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 4 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowa, zielonkawa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Bez koralowy to krzew należący do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Dziko rosnące okazy można spotkać także w Polsce.
Bez koralowy osiąga do 5 m wysokości. Ma wzniesiony, krzaczasty pokrój. Liście są długie, złożone z 5-7 eliptycznych listków. Przebarwiają się jesienią. Bez koralowy kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty są zielonkawe lub kremowe, zebrane w wiechy. Owoce dojrzewają latem. Mają kulisty kształt i czerwoną barwę. Na surowo są dla człowieka trujące, jednak można spożywać je po przetworzeniu.

Bez koralowy ma niewielkie wymagania i jest łatwy w uprawie. Lubi stanowiska słoneczne, ale radzi sobie także w półcieniu. Może rosnąć w niezbyt żyznym podłożu, ważne aby było przepuszczalne. Toleruje szeroki zakres pH. To roślina mrozoodporna. Można ją sadzić jesienią lub wiosną. Młode okazy podlewać, starsze wytrzymują suszę. W sezonie wegetacyjnym bez koralowy można „wspomóc” nawozami organicznymi. Intensywne nawożenie mineralne nie jest wskazane. Gatunek może wytwarzać dużo odrostów korzeniowych. W zasadzie nie wymaga cięcia, ale szybko regeneruje się po takim zabiegu.

Bez koralowy warto sadzić w ogrodach naturalistycznych, leśnych i wiejskich. Nadaje się do tworzenia luźnych żywopłotów i wielogatunkowych krzewiastych kompozycji. To dobra propozycja do zakrzewiania nieużytków i miejsc „trudnych” dla innych roślin. Roślina wykorzystywana jest w ziołolecznictwie. Z owoców można sporządzać przetwory. Surowe pestkowce to przysmak dla ptaków.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.