Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

berberys Juliany

Berberys Julianny

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'

Żarnowiec

Żarnowiec

Wrzos pospolity 'Elsie Purnell'

Wrzos pospolity 'Elsie Purnell'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Bez czarny ‘Pulverulenta’

Sambucus nigra ‘Pulverulenta’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwarty
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: biało-zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białokremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Krzew liściasty o zwartym, gęstym, zaokrąglonym pokroju, wzniesionych pędach, ciekawy ze względu na liście z białymi plamami. Odmiana bzu czarnego rosnąca wolniej niż gatunek. Dorasta do 2–3 m wysokości. Liście są złożone, pierzaste, jasnozielone z białymi, nieregularnymi plamami, które mogą zajmować większą część blaszki liściowej.
Bez czarny ‘Pulverulenta’ kwitnie w czerwcu, kwiaty są kremowobiałe, pachnące, zebrane w kwiatostan (baldach). Owoce – czarne jagody, pojawiają się w sierpniu.

Roślina niewymagająca, może rosnąć na każdej glebie, preferuje jednak gleby wilgotne i stanowisko półcieniste (u krzewów rosnących w pełnym słońcu liście mogą zostać przypalone), nie lubi przesuszenia.
Czasem mogą z rośliny wyrastać pędy z liśćmi całkowicie zielonymi – należy je usuwać.

Roślina polecana do sadzenia w ogrodach oraz na terenach zieleni w miastach (odporna na zanieczyszczenia powietrza). Dekoracyjna ze względu na ciekawe ulistnienie, ozdobna także z kwiatów i owoców. Najlepiej sadzić tę odmianę bzu czarnego na tle roślin o ciemniejszym zabarwieniu liście, wtedy tworzy ciekawy akcent kolorystyczny. Można ja uprawiać w pojemnikach.
Strefa mrozoodporności: 5a.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.