Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Różanecznik 'Torero'

Różanecznik 'Torero'

Świdośliwa kanadyjska (Lamarcka)

Świdośliwa kanadyjska (Lamarcka)

Wrzos pospolity 'Marleen'

Wrzos pospolity 'Marleen'

Ketmia 'Pink Resi'

Ketmia 'Pink Resi'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Bez czarny BLACK LACE ‘Eva’

Sambucus nigra BLACK LACE ‘Eva’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: ciemnoczerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

  • Bez czarny BLACK LACE ‘Eva’
    Fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska
Opis:

Bez czarny ‘Eva’ to odmiana rodzimego krzewu liściastego, należącego do rodziny piżmaczkowatych Adoxaceae. Rośnie dość szybko (około 50 cm rocznie) i osiąga około 3 m wysokości przy zróżnicowanej średnicy: od 1,5 do ponad 3 m. Tworzy wyprostowane, średnio zwarte krzewy, o nieregularnej, zazwyczaj owalnej koronie, złożone z licznych, silnie rozgałęzionych, szybko grubiejących, wzniesionych, sztywnych pędów. Doskonale znosi formowanie, więc jeśli rozrasta się zbyt szeroko, pędy można ciąć nawet intensywnie (po kwitnieniu). Na starszych pędach kora jest głęboko bruzdowana, długopędy ciemnoczerwone z brodawkowatymi przetchlinkami, na przekroju widoczny biały rdzeń.
Liście ułożone na pędach naprzeciwlegle złożone są z 5–7 dekoracyjnych, silnie powcinanych i postrzępionych ciemnoczerwonych (niemal czarnych) listków, 10–15 cm długości. Blaszki liściowe są ostro zakończone, piłkowane, na wierzchniej stronie błyszczące, nagie. Spodnia strona liści jaśniejsza, matowa, skąpo owłosiona na głównym nerwie. Roztarte liście wydzielają nieprzyjemny zapach, który – dzięki zawartości olejków eterycznych – odstrasza także szkodniki.

Bez czarny ‘Eva’ to roślina jednopienna, owadopylna. Kwiaty są obupłciowe, drobne, kremoworóżowe, zebrane na wierzchołkach pędów w płaskie podbaldachy średnicy 10–20 cm. Pojawiają się na przełomie maja i czerwca, silnie pachną i wabią pszczoły. Owoce to drobne, kuliste, soczyste pestkowce, przypominające jagody, początkowo zielone, z czasem czerwieniejące, po dojrzeniu (na przełomie sierpnia i września) czarne i błyszczące, dekoracyjnie przewisają i długo utrzymują się na krzewach.
Bez czarny ‘Eva’ ma grube, mięsiste korzenie, które po uszkodzeniu łatwo gniją, dlatego roślina ta nie znosi przesadzania i wyjątkowo trudno przyjmuje się na nowym miejscu. Tego problemu nie ma, jeśli roślina jest wysadzana z pojemnika, w którym wcześniej rosła w szkółce.
Bez czarny ‘Eva’, podobnie jak gatunek, to roślina lekko trującą (liście, niedojrzałe owoce, korzenie), ale jednocześnie jego kwiaty mogą być stosowane jako surowiec leczniczy, a owoce (po całkowitym dojrzeniu) można wykorzystywać do produkcji soków, win i nalewek.

Bez czarny ‘Eva’ to odmiana łatwa w uprawie, niewybredna w stosunku do gleby i stanowiska, urośnie na wszystkich podłożach, ale najbardziej lubi gleby żyzne, bogate w azot gleby o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Najlepiej rośnie, wybarwia się i kwitnie na słonecznych stanowiskach, osłoniętych od silnych wiatrów. Może też rosnąć w półcieniu. Roślina jest odporna na zanieczyszczenia środowiska, doskonale nadaje się do sadzenia w miastach, na terenach poprzemysłowych i stanowiskach ruderalnych. Całkowicie odporna na mróz. Strefa mrozoodporności 5a.
Bez czarny ‘Eva’ może być sadzony w ogrodach, parkach i zieleni osiedlowej jako soliter lub w grupach, także z innymi krzewami, jako barwny akcent kolorystyczny. Nadaje się też na szpalery i żywopłoty.
Tę odmianę bzu rozmnaża się jedynie wegetatywnie, za pomocą sadzonek pędowych (zielnych lub zdrewniałych), które pozyskuje się z jak najcieńszych pędów. Sadzonki około 10 cm długości pobiera się w sierpniu i ukorzenia w pojemnikach, w mieszaninie piasku i torfu. Na zimę wstawia do chłodnego i widnego pomieszczenia, a na przełomie kwietnia i maja kolejnego roku, można wysadzić na miejsce stałe do ogrodu.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.