Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

hortensja bukietowa 'Bombshell'

Hortensja bukietowa 'Bombshell'PBR

Wawrzyn szlachetny

Wawrzyn szlachetny

Budleja Dawida 'Summer Beauty'

Budleja Dawida 'Summer Beauty'

Barleria obtusa

Barleria

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Berberys Thunberga 'Red Carpet'

Berberis thunbergii 'Red Carpet'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: zadarniający, rozłożysty
Wysokość: do 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona, czerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Berberys Thunberga 'Red Carpet' to krzew liściasty, należący do rodziny berberysowatych (Berberidaceae).

Berberys Thunberga 'Red Carpet' jest silnie rozgałęzionym krzewem, dorastającym do 40cm wysokości i 100cm szerokości. To roślina o szerokim, nieregularnym, płożącym pokroju i zwartej, krzaczastej formie, złożonej z gęsto ułożonych, ciernistych, łukowato wygiętych, krótkich, sztywnych, bruzdowanych, purpurowobrązowych pędów. Berberys Thunberga 'Red Carpet' jest rośliną ciernistą. Krótkie i sztywne ciernie są przekształconymi liśćmi, a na pędach ułożone są pojedynczo.
Liście ułożone na pędach skrętolegle. Pojedyncze, często zebrane po 3-9 w różyczkowate wiązki na krótkopędach. Drobne, łopatkowate, całobrzegie, długości 1-3 cm, tępe na wierzchołkach, osadzone na krótkich ogonkach liściowych. Liście czerwonozielone. Młode, rozwijające się wiosną liście i przyrosty są różowoczerwona, a jesienią liście przebarwiają się niezwykle dekoracyjnie na czerwono i pomarańczowoczerwono. Na zimę opadają. Drewno i wewnętrzna strona kory ma żółtawy odcień.
Berberys Thunberga zakwita na przełomie maja i czerwca. Kwiaty są obupłciowe, owadopylne, pachnące, drobne, żółte, z czerwonawą obwódką na zewnętrznej stronie płatków, zwisające w pęczkach po 2-3 sztuki, zebrane w po kilka – kilkunastu pęczków na krótkich szypułkach rozmieszczonych w gronach wzdłuż łukowato wygiętych gałązek. Każdy kwiat składa się z 6 płatków korony, 6 działek kielicha, 6 pręcików (które reagują na dotyk) i 1 słupka, dojrzewającego równocześnie z pręcikami (stąd jest również możliwość samozapylenia). U nasady płatków znajdują się nektarniki. Na przełomie sierpnia i września, po zapyleniu i zapłodnieniu kwiatów wykształcają się dekoracyjne owoce - jagody. Są one drobne, elipsoidalne, jasnoczerwone, błyszczące niezwykle atrakcyjne dla ptaków i pozostają na krzewach niekiedy nawet do wiosny.

Berberys Thunberga 'Red Carpet' najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, nawet lekkie zacienienie powoduje zielenienie liści, z tego również powodu starsze, dolne liście są niemalże calkowicie zielone. Wymaga dostatecznie wilgotnych, dość żyznych i przepuszczalnych gleb. Źle rośnie na glebach wilgotnych, ciężkich i zimnych. Berberys Thunberga jest gatunkiem mrozoodpornym. Strefa mrozoodporności 5a. Jest też odporny na pyły i zanieczyszczenia powietrza, co powoduje, że z powodzeniem może być stosowany na terenach miejskich.

Berberys Thunberga 'Red Carpet' to doskonała roślina ozdobna do ogrodów, parków, zieleni osiedlowej i na tereny zurbanizowane. Polecana zarówno do zadarnień, jak i ogrodów skalnych, stosowana w grupach, do obsadzania skarp i zieleńców oraz do barwnych zestawień roślinnych.

Berberys Thunberga 'Red Carpet' może być rozmnażana z wegetatywnie, przez sadzonki zielne, ukorzeniane w szklarniach lub w tunelach foliowych, często przy zastosowaniu ukorzeniaczy.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.