Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Róża ‘Meinaufeuer’

Róża ‘Meinaufeuer’

Wierzba purpurowa

Wierzba purpurowa

Różanecznik 'Jonathan Shaw'

Różanecznik 'Jonathan Shaw'

Wrzos pospolity 'Marleen'

Wrzos pospolity 'Marleen'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Berberys Thunberga ‘Maria’

Berberis thunbergii ‘Maria’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Berberys Thunberga to pochodzący z Japonii gatunek krzewu ozdobnego. Krzew o ciernistych pędach i owalnych, sezonowych liściach. W naturze krzew roślina silnie się rozgałęzia i rozrasta, osiągając około 1,5 m wysokości.

Berberys Thunberga odmiany

W uprawie czysty gatunek spotykany jest jednak rzadko. Odmiany berberysów są znacznie bardziej atrakcyjne. Różnią się wysokością, pokrojem, siłą wzrostu, barwą liści oraz wymaganiami. Jedną z ciekawszych odmian berberysu Thunberga jest wyhodowana w Polskiej szkółce ‘Maria’.

Berberis Thunbergii 'Maria' opis

Berberys Thunberga ‘Maria’ to krzew charakteryzujący się silnym wzrostem (dorasta do około 1,5 m wysokości), wyprostowanymi pędami oraz zmienną barwą liści. Wiosną liście tej odmiany berberysu Thunberga mają intensywnie żółtą barwę, a młode pędy zabarwione są na kolor czerwony. W miarę rozwoju na liściach pojawia się karminowoczerwona obwódka, a pędy brązowieją. Jesienią roślina ponownie zmienia barwę liści, które przybierają intensywny, pomarańczowoczerwony kolor. Na pędach berberysu Thunberga ‘Maria’ jesienią w dużej liczbie pojawiają się ozdobne, czerwone, duże owoce, które stanowią dodatkową ozdobę krzewu.

Berberys uprawa

Berberys Thunberga nie jest roślina trudną w uprawie, warto jednak zapewnić mu odpowiednie warunki. Najlepiej czuje się na glebach żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe i wilgotnych. Odmiana Maria lepiej od innych, żółtolistnych odmian berberysu znosi nasłonecznienie, dlatego z powodzeniem może być sadzona w miejscach słonecznych.

Na stanowiskach ocienionych jej liście tracą intensywne, żółtozłote wybarwienie, dlatego lepiej unikać sadzenia rośliny w cieniu. Berberys Thunberga ‘Maria’ jest dość odporny na niską temperaturę, ale w ostre zimy jego pędy mogą zostać uszkodzone. Mimo to wiosną roślina dobrze się odradza i szybko regeneruje uszkodzenia.

Berberys Maria zastosowanie

Berberys Thunberga ‘Maria’ znakomicie prezentuje się w ogrodzie jako soliter, ale może być także wykorzystywana do tworzenia kompozycji rabatowych lub sadzona w formie niskiego żywopłotu, gdyż dobrze znosi przycinanie. Krzewy bardzo ciekawie prezentują się również w jednoodmianowych grupach i mogą być sadzone w pojemnikach.

>> Przeczytaj też: Berberys, ligustr, bluszcz: rośliny liściaste dobre na żywopłoty i ogrodowe rzeźby

 

Poznaj inne barwne odmiany berberysu Thunberga:

 


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.