Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dereń biały 'Elegantissima'

Dereń biały 'Elegantissima'

Bez czarny 'Eva'

Bez czarny 'Eva'

Śnieguliczka Doorenbosa ‘Amethyst’

Śnieguliczka Doorenbosa ‘Amethyst’

Prusznik

Prusznik

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Berberys Thunberga ‘Golden Dream’

Berberis thunbergii ‘Golden Dream’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 1 m - 1,2 m
Barwa liści/igieł: złocistozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Berberys Thunberga 'Golden Dream' należy do rodziny berberysowatych (Berberidacea). Ma rozłożysty, gęsty pokrój i dorasta zwykle do 120 cm wysokości. Posiada ciernie i drobne złocistozielone liście, jesienią przebarwiające się na pomarańczowo. Kwiaty są drobne, żółte. Pojawiają się wiosną (najczęściej w maju i czerwcu). Owocem jest niewielka czerwona jagoda.

Berberys Thunberga 'Golden Dream' jest łatwy w uprawie. Można go sadzić na stanowisku słonecznym lub częściowo zacienionym. Nie ma dużych wymagań glebowych. Rośnie na większości typów gleb, łącznie z piaszczystymi i innymi - mało zasobnymi w składniki pokarmowe. Znosi podłoża zasolone i zanieczyszczenia powietrza. Nie lubi podłoży podmokłych.

Berberys Thunberga 'Golden Dream' sadzi się jesienią lub wiosną. To odmiana mrozoodporna – można uprawiać ją nawet w chłodniejszych rejonach Polski. W początkowym okresie uprawy warto ją sporadycznie podlewać i dokarmiać (małe dawki nawozów  wieloskładnikowych). Młody krzew zaleca się corocznie przycinać – to spowoduje zagęszczenie pędów. Później - co kilka lat wykonuje się cięcie odmładzające. Berberys Thunberga 'Golden Dream' jest dość odporny na choroby i szkodniki.

Berberys Thunberga 'Golden Dream' podobnie jak inne odmiany berberysów wykorzystuje się do zakładania luźnych, ciernistych żywopłotów, szpalerów i skalniaków. Dodatkowo – ze względu na ciekawe zabarwienie liści – nadaje się tworzenia krzewiastych zestawień kompozycyjnych. Sadzi się go pojedynczo lub w grupach. Nadaje się do uprawy w parkach i zieleni miejskiej (nawet na obszarach uprzemysłowionych).

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.