Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’

Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’

Hortensja drzewiasta 'Annabelle'

Hortensja drzewiasta 'Annabelle'

Żylistek szorstki

Żylistek szorstki

tawula japońska 'Golden Princess'

Tawuła japońska 'Lisp'PBR (GOLDEN PRINCESS)

Krzewy liściaste

lista roślin
fot: Mirosław Krogulec

Berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana'

Berberis thunbergii 'Atropurpurea Nana'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: kopulasty, zwarty
Wysokość: 50 cm
Barwa liści/igieł: czerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców

Opis:

Berberys Thunberga ‘Atropurpurea Nana’ należy do rodziny berberysowatych (Berberidacea). W środowisku naturalnym gatunek ten występuje w Japonii, w Polsce jest znany z uprawy.
Berberys Thunberga ‘Atropurpurea Nana’
to karłowa, wolno rosnąca odmiana osiągająca zaledwie 50 cm wysokości (przy 70 cm szerokości). Ma kopulasty i zwarty pokrój, pędy posiadają ciernie. Drobne, czerwone liście utrzymują barwę przez cały sezon. Kwiaty są niepozorne i mają żółtą barwę. Berberys Thunberga ‘Atropurpurea Nana’ kwitnie od maja do czerwca. W lipcu wytwarza koralikowate, wydłużone czerwone owoce (jagody). Są wartościowym pokarmem dla ptaków.

Berberys Thunberga ‘Atropurpurea Nana’ najlepiej sadzić na pełnym słońcu – wtedy jest najlepiej wybarwiony. Znosi również miejsca półcieniste. Toleruje różne typy gleb. Optymalne są podłoża przepuszczalne, umiarkowanie suche. Krzew jest dość odporny na zanieczyszczenia powietrza i zasolenie gleby. Wytrzymuje mrozy. Młode okazy można sadzić do gruntu jesienią lub wiosną. W początkowym etapie uprawy zaleca się go podlewać. Później z reguły nawadnianie nie jest konieczne. Warto dokarmiać go nawozami fosforowo-potasowymi dla atrakcyjniejszego pokroju i lepszego wybarwienia. Dobrze znosi cięcie i formowanie.

Berberys Thunberga ‘Atropurpurea Nana’ można wykorzystywać w ogrodzie uniwersalnie. Nadaje się na rabaty, niskie żywopłoty rozdzielające poszczególne partie ogrodu i do tworzenia zestawień kolorystycznych. Jest dobrą dekoracją dekoracją skalniaków i skarp. Można uprawiać go w pojemnikach.

Galeria zdjęć:

  • Fot: Mirosław Krogulec
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.