Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Fotergilla większa

Fotergilla większa

lilak pospolity 'Michel Buchner'

Lilak pospolity 'Michel Buchner'

Wiąz drobnokwiatowy ‘Geisha’

Wiąz drobnokwiatowy ‘Geisha’ = ‘Nana Variegata’

Róża stulistna

Róża stulistna = centyfolia

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Berberys Thunberga

Berberis thunbergii
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, krzaczasty
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Berberys Thunberga to krzew liściasty, należący do rodziny berberysowatych (Berberidaceae). Jego ojczyzną jest Japonia. Na terenie naszego kraju uprawia się zarówno gatunek, jak i jego liczne odmiany, stosowane są jako rośliny ozdobne.
Berberys Thunberga jest silnie rozgałęzionym krzewem, dorastającym do 150 cm wysokości i 120 cm szerokości. Berberys Thunberga to roślina o szerokim, regularnym, niemalże kulistym pokroju, i zwartej, krzaczastej formie, złożonej z gęsto ułożonych, ciernistych, łukowato wygiętych, krótkich, sztywnych, bruzdowanych, purpurowobrązowych pędów. Berberys Thunberga jest rośliną ciernistą. Krótkie i sztywne ciernie są przekształconymi liśćmi, na pędach ułożone są pojedynczo.
Liście ułożone są na pędach skrętolegle. Pojedyncze liście często zebrane są po 3-9 w różyczkowate wiązki na krótkopędach. Liście są drobne, łopatkowate, całobrzegie, długości 1-3 cm, tępe na wierzchołkach, osadzone na krótkich ogonkach liściowych. Górna strona blaszki liściowej jest jasnozielona, spodnia – sinozielona. Młode, rozwijające się wiosną liście są brązowawe, jesienią przebarwiają się na czerwono i pomarańczowoczerwono. Na zimę opadają. Drewno i wewnętrzna strona kory ma żółtawy odcień.
Berberys Thunberga zakwita na przełomie maja i czerwca. Kwiaty są obupłciowe, owadopylne, pachnące, drobne, żółte, z czerwonawą obwódką na zewnętrznej stronie płatków, zwisające w pęczkach po 2-3 sztuki, zebrane po kilka–kilkanaście pęczków na krótkich szypułkach rozmieszczonych w gronach wzdłuż łukowato wygiętych gałązek. Każdy kwiat składa się z 6 płatków korony, 6 działek kielicha, 6 pręcików (które reagują na dotyk) i 1 słupka, dojrzewającego równocześnie z pręcikami (stąd jest również możliwość samozapylenia). U nasady płatków znajdują się nektarniki. Na przełomie sierpnia i września, po zapyleniu i zapłodnieniu kwiatów, wykształcają się dekoracyjne owoce - jagody. Są one drobne, elipsoidalne, jasnoczerwone, błyszczące niezwykle atrakcyjne dla ptaków i pozostają na krzewach niekiedy nawet do wiosny.

Berberys Thunberga najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Wymaga dostatecznie wilgotnych, dość żyznych i przepuszczalnych gleb. Źle rośnie na glebach wilgotnych, ciężkich i zimnych. Berberys Thunberga jest gatunkiem mrozoodpornym. Strefa mrozoodporności 5a. Jest też odporny na pyły i zanieczyszczenia powietrza, co powoduje, że z powodzeniem można go sadzić na terenach miejskich. Berberys Thunberga to doskonała roślina ozdobna do ogrodów, parków, zieleni osiedlowej i na tereny zurbanizowane. Polecana zarówno na nieformowane, jak i formowane, kolczaste szpalery i żywopłoty, stosowana w grupach roślinnych oraz jako soliter, do obsadzania skarp i zieleńców.
Berberys Thunberga
można rozmnażać z siewu, ponieważ w naszym klimacie nasiona dojrzewają niemal corocznie. Może tworzyć mieszańce z innymi gatunkami berberysów. Można go rozmnażać także wegetatywnie (tylko w ten sposób rozmnażamy odmiany), przez sadzonki zielne, ukorzeniane w szklarniach lub w tunelach foliowych, często przy zastosowaniu ukorzeniaczy.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.