Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Żylistek szorstki 'Candidissima'

Żylistek szorstki 'Candidissima'

Malina arktyczna

Malina arktyczna

tawuła brzozolistna

Tawuła brzozolistna

Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’

Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Berberys ottawski 'Superba'

Berberis x ottawensis 'Superba'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, krzaczasty
Wysokość: do 4 m
Barwa liści/igieł: czerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Berberys ottawski 'Superba' to krzew liściasty, należący do rodziny berberysowatych (Berberidaceae). Odmiana ta pochodzi z grupy mieszańców, otrzymanych ze skrzyżowań międzygatunkowych pomiędzy berberysem Thunberga (B. thunbergii) i berberysem pospolitym (B. vulgaris).

Berberys ottawski 'Superba' jest silnie rozgałęzionym krzewem, dorastającym do 4 m wysokości i podobnej szerokości. Berberys ottawski 'Superba' to roślina o szerokim, regularnym, niemalże kulistym pokroju i dość luźnej (luźniejszej niż b. Thunberga), krzaczastej formie, złożonej z ciernistych, wzniesionych, łukowato wygiętych na końcach, sztywnych, bruzdowanych, purpurowobrązowych pędów. Berberys ottawski 'Superba' jest rośliną ciernistą. Krótkie i sztywne ciernie są przekształconymi liśćmi, a na pędach ułożone są pojedynczo.
Liście ułożone na pędach skrętolegle. Pojedyncze, często zebrane po 3-9 w różyczkowate wiązki na krótkopędach. Drobne, łopatkowate, całobrzegie, długości około 3 cm (większe niż u b. Thunberga), tępe na wierzchołkach, osadzone na krótkich ogonkach liściowych. Górna strona blaszki liściowej jest ciemnoczerwona z niebieskawym połyskiem, spodnia – sinoczerwona, matowa. Młode, rozwijające się wiosną liście sa brązowawe, a jesienią przebarwiają się niezwykle dekoracyjnie na czerwono i pomarańczowoczerwono. Na zimę opadają. Drewno i wewnętrzna strona kory ma żółtawy odcień.
Berberys ottawski 'Superba' zakwita w maju. Kwiaty są obupłciowe, owadopylne, pachnące, drobne, żółte, zwisające w pęczkach po 2-3 sztuki, zebrane po kilka – kilkunastu pęczków na krótkich szypułkach rozmieszczonych w gronach wzdłuż łukowato wygiętych gałązek. Każdy kwiat składa się z 6 płatków korony, 6 działek kielicha, 6 pręcików (które reagują na dotyk) i 1 słupka, dojrzewającego równocześnie z pręcikami (stąd jest również możliwość samozapylenia). U nasady płatków znajdują się nektarniki. Na przełomie sierpnia i września, po zapyleniu i zapłodnieniu kwiatów wykształcają się dekoracyjne owoce - jagody. Są one drobne, elipsoidalne, jasnoczerwone, błyszczące niezwykle atrakcyjne dla ptaków i pozostają na krzewach niekiedy nawet do wiosny.

Berberys ottawski 'Superba' najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Wymaga dostatecznie wilgotnych, dość żyznych i przepuszczalnych gleb. Źle rośnie na glebach wilgotnych, ciężkich i zimnych. Berberys Thunberga jest gatunkiem mrozoodpornym. Strefa mrozoodporności 5a. Jest też odporny na pyły i zanieczyszczenia powietrza, co powoduje, że z powodzeniem może być stosowany na terenach miejskich.

Berberys ottawski 'Superba' to doskonała roślina ozdobna do ogrodów, parków, zieleni osiedlowej i na tereny zurbanizowane. Polecana zarówno na nienormowane, jak i formowane, kolczaste szpalery i żywopłoty, stosowana w grupach roślinnych oraz jako soliter, do obsadzania skarp i zieleńców.

Berberys ottawski 'Superba' może być rozmnażana jedynie wegetatywnie, przez sadzonki zielne, ukorzeniane w szklarniach lub w tunelach foliowych, często przy zastosowaniu ukorzeniaczy.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.