Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Azalia japońska

Azalia japońska

Wrzosiec krwisty 'Golden Starlet'

Wrzosiec krwisty 'Golden Starlet'

Różanecznik 'Blutopia'

Różanecznik 'Blutopia'

róża pomarszczona 'Hansa'

Róża pomarszczona 'Hansa'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Barleria

Barleria obtusa
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Barleria obtusa to roślina, która swoje korzenie ma w Południowej Afryce, gdzie jest powszechnie uprawiana. W Europie roślina jest mało popularna. W Polsce można ją spotkać tylko w ogrodach botanicznych lub w prywatnych ogrodach osób, które zajmują się uprawą kolekcjonerską. Należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae). Inna nazwa to fiołkowy krzew.

Barleria obtusa - opis

Barleria obtusa to krzew o wzniesionym, lekko rozłożystym pokroju. Dorosłe egzemplarze tworzą zwarte, zgrabne kępy. Roślina dość szybko rośnie i się rozrasta. Osiąga od 1 do 2 m wysokości - w zależności od okazu i miejsca, w jakim rośnie. Pędy barlerii są dość sztywne, zielone lub lekko brązowe. Zielone liście nie są duże, naprzemianległe, delikatnie owłosione. Barleria kwitnie w swoim naturalnym środowisku w kwietniu-maju, natomiast w Polsce przeważnie w sierpniu. W okresie kwitnienia roślina obsypana jest drobnymi, 2-3-centymetrowymi, niezwykle pięknymi kwiatami, różowego bądź fioletowego koloru. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce, które pękają uwalniając nasiona.
Roślina swoim wyglądem przyciąga motyle.

Barleria obtusa - warunki uprawy

Barleria obtusa najlepiej czuje się w miejscach słonecznych lub półcienistych. Na stanowiskach mocniej zacienionych słabej kwitnie, za to tworzy dłuższe i bardziej rozłożyste pędy. Preferuje podłoże żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne. Duża wilgotność sprzyja porażeniu przez choroby grzybowe. Roślina dość dobrze znosi suszę.

Barleria obtusa - pielęgnacja

Barleria bardzo dobrze znosi cięcie. Jest ono wręcz konieczne po przekwitnięciu i na wiosnę, wtedy zmuszamy roślinę do produkcji większej liczby kwiatów. Taki zabieg działa również odmładzająco. Raz na jakiś czas warto zasilić barlerie nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub kompostem. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w okresie intensywnego kwitnienia. Roślina rozmnaża się przez nasiona lub przez sadzonki zielne.

Barleria obtusa - zastosowanie

Barleria to roślina niezwykle ozdobna o romantycznym charakterze. Atrakcyjnie prezentuje się zarówno w małych, jak i dużych ogrodach.  Najlepiej wygląda posadzona w grupach oraz w towarzystwie krzewów lub niskich drzew. Często wykorzystuje się barlerie do tworzenia obwódek. Nadaje się także na żywopłoty oraz sadzenia na skalniakach. Można ją również uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach lub tarasach.

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.