Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Hortensja piłkowana

Hortensja piłkowana

Azalia japońska 'Elsie Lee'

Azalia japońska ‘Elsie Lee’

Oczar pośredni 'Primavera'

Oczar pośredni 'Primavera'

róża dzika

Róża dzika

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Azalia wielkokwiatowa 'Persil'

Rhododendron 'Persil'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, nieregularny
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Azalia wielkokwiatowa, odmiana 'Persil' uprawiana jest ze względu na piękne, pojedyncze kwiaty o śnieżnobiałym odcieniu, z żółtą plamką na górnym płatku, zebrane w niemalże kuliste kwiatostany. Krzew zakwita bardzo obficie na przełomie maja i czerwca. Ma luźny, nieregularny pokrój i charakteryzuje się dość powolnym wzrostem. Po 15 latach osiąga około 1,5 m wysokości i podobną średnicę. Dekoracyjny również jesienią, ponieważ liście przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono.

Azalia wielkokwiatowa preferuje glebę przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną , o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5), który sprawia, że wszystkie składniki pokarmowe są prawidłowo pobierane przez korzenie roślin. Azalie niechętnie rosną na glebach gliniastych, ilastych i wapiennych. Do ich uprawy zdecydowanie łatwiej przystosować podłoża lżejsze i próchniczne. Rośliny te najlepiej rosną w półcieniu. Wprawdzie w cienistych zakątkach ogrodu będą rosły doskonale, jednak brak słońca może niekorzystnie odbić się na intensywności kwitnienia. Z kolei na stanowisku slonecznym będą bardzo intensywnie kwitnąć, ale latem mogą cierpieć z powodu niedostatku wody.

Roślina dość odporna na mróz. Strefa mrozoodporności - 5B.

Azalia wielkokwiatowa doskonale nadaje się do nawet niewielkich ogrodów przydomowych, parków, ogrodów wrzosowiskowych, nasadzeń w grupach. Odmian ta szczególnie pięknie komponuje się z roślinami o intensywnie zielonej barwie, na tle której doskonale uwidacznia się jej śnieżna biel kwiatów.

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.