Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Tawuła śliwolistna

Tawuła śliwolistna

Berberys Thunberga ‘Golden Dream’

Berberys Thunberga ‘Golden Dream’

Berberys Thunberga 'Natasza'

Berberys Thunberga 'Natasza' PBR

Dabecja kantabryjska

Dabecja kantabryjska

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke'

Rhododendron 'Klondyke'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, szeroki
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke' została wyhodowana i wprowadzona na rynek w 1947 r., w Knapp Hill-Exbury w Wielkiej Brytanii, przez Rothschilda. Uprawiana jest ze względu na piękne, pojedyncze kwiaty o intensywnie złotożółtym odcieniu (w pąkach pomarańczowoczerwone). Krzew zakwita bardzo obficie na przełomie maja i czerwca. Ma szeroki, wyprostowany pokrój i dorasta do 1,5 m wysokości. Dekoracyjny jest również jesienią, ponieważ liście przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono.

Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke' - warunki uprawy

Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke' preferuje glebę przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną, o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5), który sprawia, że wszystkie składniki pokarmowe są prawidłowo pobierane przez korzenie roślin. Azalie niechętnie rosną na glebach gliniastych, ilastych i wapiennych. Do ich uprawy zdecydowanie łatwiej przystosować podłoża lżejsze i próchniczne. Rośliny te najlepiej rosną w półcieniu. Wprawdzie w cienistych zakątkach ogrodu będą rosły doskonale, jednak brak słońca może niekorzystnie odbić się na intensywności kwitnienia. Z kolei na stanowisku słonecznym będą bardzo intensywnie kwitnąć, ale latem mogą cierpieć z powodu niedostatku wody.

Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke' jest dość odporna na mróz. Strefa mrozoodporności - 5B.

Azalie te doskonale nadają się do nawet niewielkich ogrodów przydomowych, parków, ogrodów wrzosowiskowych, nasadzeń w grupach.

>>Przeczytaj też: AZALIE UPRAWA. Nawożenie azalii

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.