Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Bukszpan wieczniezielony

Bukszpan wieczniezielony

Wrzos pospolity 'Elsie Purnell'

Wrzos pospolity 'Elsie Purnell'

Forsycja pośrednia 'Spectabilis'

Forsycja pośrednia 'Spectabilis'

Tamaryszek francuski

Tamaryszek francuski

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Azalia wielkokwiatowa 'Juanita'

Rhododendron 'Juanita'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: owalny, zwarty
Wysokość: do 1,4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Azalia wielkokwiatowa 'Juanita' została wyhodowana w Niemczech przez Hansa Hachmanna i wprowadzona na rynek w 1979 roku. Uprawiana ze względu na piękne, pojedyncze kwiaty o intensywnie różowym odcieniu, z pomarańczowa plamką na jednym z górnych płatków, zebrane w niemalże kuliste kwiatostany na wierzchołkach pędów. Dodatkową ozdobę stanowią pokarbowane na brzegach płatki, tworzące rodzaj falbanki. Krzew zakwita bardzo obficie w maju. Ma zwarty, owalny pokrój i dorasta do 1,4 m wysokości. Dekoracyjny również jesienią, ponieważ liście przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono.

Azalia wielkokwiatowa preferuje glebę przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną , o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5), który sprawia, że wszystkie składniki pokarmowe są prawidłowo pobierane przez korzenie roślin. Azalie niechętnie rosną na glebach gliniastych, ilastych i wapiennych. Do ich uprawy zdecydowanie łatwiej przystosować podłoża lżejsze i próchniczne. Rośliny te najlepiej rosną w półcieniu. Wprawdzie w cienistych zakątkach ogrodu będą rosły doskonale, jednak brak słońca może niekorzystnie odbić się na intensywności kwitnienia. Z kolei na stanowisku slonecznym będą bardzo intensywnie kwitnąć, ale latem mogą cierpieć z powodu niedostatku wody.

Roślina dość odporna na mróz. Strefa mrozoodporności - 5B.

Krzewy te doskonale nadają się do nawet niewielkich ogrodów przydomowych, parków, ogrodów wrzosowiskowych, nasadzeń w grupach.

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.