Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Budleja Dawida 'Summer Beauty'

Budleja Dawida 'Summer Beauty'

Jaśmin nagokwiatowy

Jaśmin nagokwiatowy

Krzewuszka ‘Eva Rathke’

Krzewuszka ‘Eva Rathke’

berberys Thunberga 'Tiny Gold'

Berberys Thunberga 'Tiny Gold'PBR = 'Golden Zwerg'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Azalia wielkokwiatowa 'Irene Koster'

Rhododendron 'Irene Koster'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwarty
Wysokość: do 1,4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Azalia wielkokwiatowa odmiana 'Irene Koster' została wyhodowana i wprowadzona na rynek  w Boskoop,  w Holandii przez Koster & Co. Uprawiana ze względu na piękne, pachnące pojedyncze kwiaty, w kształcie trąbek, o delikatnym różowym odcieniu, z żółtą plamką wewnątrz górnego płatka i niemalże kulistym, niezwykle dekoracyjnym kwiatostanom. Krzew zakwita bardzo obficie w maju. Ma zwarty, gęsty pokrój i dorasta po 15 latach do okolo 1,4 m wysokości i 1,6 m szerokości.

Azalia wielkokwiatowa preferuje glebę przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną , o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5), który sprawia, że wszystkie składniki pokarmowe są prawidłowo pobierane przez korzenie roślin. Azalie niechętnie rosną na glebach gliniastych, ilastych i wapiennych. Do ich uprawy zdecydowanie łatwiej przystosować podłoża lżejsze i próchniczne. Rośliny te najlepiej rosną w półcieniu. Wprawdzie w cienistych zakątkach ogrodu będą rosły doskonale, jednak brak słońca może niekorzystnie odbić się na intensywności kwitnienia. Z kolei na stanowisku slonecznym będą bardzo intensywnie kwitnąć, ale latem mogą cierpieć z powodu niedostatku wody.

Roślina dość odporna na mróz. Strefa mrozoodporności - 6A.

Krzewy te doskonale nadają się do nawet niewielkich ogrodów przydomowych, parków, ogrodów wrzosowiskowych, nasadzeń w grupach.

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.