Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kalmia szerokolistna

Kalmia szerokolistna

Złotlin japoński

Złotlin japoński

Irga szwedzka 'Coral Beauty'

Irga szwedzka 'Coral Beauty'

Skimia japońska 'Rubella'

Skimia japońska 'Rubella'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Azalia wielkokwiatowa

Rhododendron
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: luźny
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, żółta, różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Azalia wielkokwiatowa to krzew zrzucający na zimę liście, powstały w wyniku krzyżowania gatunków pochodzących z różnych rejonów świata. Uprawiana jest ze względu na piękne kwiaty o intensywnych i bardzo różnorodnych kolorach (nie ma tylko niebieskich), które rozwijają się przed ukazaniem liści i przez dwa-cztery tygodnie obsypują cały krzew. Niektóre odmiany azalii wielkokwiatowej bardzo przyjemnie pachną (na przykład 'Soir de Paris'). Azalie wielkokwiatowe są także ozdobne jesienią, ponieważ liście wielu z nich przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono.

Azalie wielkokwiatowe powinny rosnąć w przepuszczalnej, próchniczej i kwaśnej glebie, która jest dostatecznie wilgotna. Lubią zaciszne i osłonięte, ale nie gorące stanowiska (źle znoszą suche powietrze). Mogą rosnąć w cieniu, jednak wtedy mniej intensywnie kwitną. Są odporne na mróz, choroby i szkodniki. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.