Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kufea hyzopolistna

Kufea hyzopolistna

róża damasceńska

Róża damasceńska

Irga pozioma

Irga pozioma

Krzewuszka cudowna 'Foliis Purpureis'

Krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Azalia wielkokwiatowa

Rhododendron
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: luźny
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, różowa, czerwona, biała, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

  • Azalia wielkokwiatowa
    Fot: Piotr Gorączko
Opis:

Są to krzewy zrzucające na zimę liście, powstały w wyniku krzyżowania gatunków pochodzących z różnych rejonów świata. Uprawiane są ze względu na piękne kwiaty o intensywnych i bardzo różnorodnych kolorach (nie ma tylko niebieskich). Rozwijają się przed ukazaniem liści i przez dwa-cztery tygodnie obsypują cały krzew. Niektóre odmiany bardzo przyjemnie pachną (na przykład 'Soir de Paris'). Azalie są także ozdobne jesienią, ponieważ liście wielu z nich przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono.

Powinny rosnąć w przepuszczalnej, próchniczej i kwaśnej glebie, która jest dostatecznie wilgotna. Lubią zaciszne i osłonięte, ale nie gorące stanowiska (źle znoszą suche powietrze). Mogą rosnąć w cieniu, jednak wtedy mniej intensywnie kwitną. Są odporne na mróz, choroby i szkodniki. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.