Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dereń świdwa ‘Compressa’

Dereń świdwa ‘Compressa’

Róża parkowa

Róża parkowa

Kalina hordowina 'Aureum'

Kalina hordowina 'Aureum'

Dereń kanadyjski

Dereń kanadyjski

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Azalia japońska 'Satschiko' = 'Geisha Orange'

Rhododendron japonicum 'Satschiko' = 'Geisha Orange'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, zwarty
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

  • Azalia japońska 'Satschiko' = 'Geisha Orange'
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
Opis:

Azalia japońska 'Satschiko', znana pod nazwą handlową jako 'Geisha Orange' to wolno rosnący (karłowy), kępiasty, zwarty krzew, należący do rodziny  wrzosowatych (Ericaceae). Rośliny zakwitają pod koniec maja. Kwiaty pojedyncze, bardzo liczne, intensywnie czerwone, z pomarańczowym odcieniem. Krzew osiaga po 10 latach  0,4 m wysokości i 0,7 m szerokości. Ma ciemne, półzimozielone, delikatnie owłosione liście, które są dwusezonowe.  Oznacza to, że każdy liść żyje dwa lata, stąd część z nich zawsze pozostaje na zimę na roślinie.
Azalia japońska preferuje stanowisko półcieniste, glebę przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną (w suche sezony należy je dodatkowo podlewać), o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5), który sprawia, że wszystkie składniki pokarmowe są prawidłowo pobierane przez korzenie roślin. Azalie niechętnie rosną na glebach gliniastych, ilastych i wapiennych. Do ich uprawy zdecydowanie łatwiej przystosować podłoża lżejsze i próchniczne. Pąki tych roślin są dość wrażliwe na mróz, ale, ze względu na niewielkie rozmiary - dośc dobrze zimują pod śniegiem. Jedynie w szczególnie mroźne, bezśnieżne zimy należy je okrywać stroiszem lub siatką cieniującą. Strefa mrozoodporności - 6B. Rośliny te najlepiej rosną w półcieniu, w miejscu osłoniętym i zacisznym. Wprawdzie w cienistych zakątkach ogrodu będą rosły doskonale, jednak brak słońca może niekorzystnie odbić się na intensywności kwitnienia. Z kolei na stanowisku slonecznym będą bardzo intensywnie kwitnąć, ale latem mogą cierpieć z powodu niedostatku wody.

Azalie japońskie doskonale nadają się do nawet niewielkich ogrodów przydomowych, parków, ogrodów wrzosowiskowych, nasadzeń w grupach.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.