Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Róża 'Salamanca™'

Róża 'Salamanca™'

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’

Ketmia syryjska 'Blue Chiffon'

Ketmia syryjska 'Blue Chiffon'

tawula japońska 'Goldmound'

Tawuła japońska 'Goldmound'

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Azalia japońska

Rhododendron japonicum
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, zwarty
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, fioletowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł
Opis:

Azalie japońskie to wolno rosnące (karłowe), kępiaste, zwarte krzewy, należące do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Ich ojczyzną jest Japonia, skąd zostały sprowadzone około 1860 roku.  Pierwsze sprowadzone egzemplarze kwitły na różowo, ale po wielokrotnych krzyżówkach w grupie tej są rośliny o dużych kwiatach, w wielu odcieniach czerwieni, różu, bieli i fioletu, często pełne.  Rośliny zakwitają w maju. Azalie japońskie osiagają po 10 latach  0,5–1,2 m wysokości i kształt gęstej, splaszczonej kuli, są z reguły szersze niż wyższe. Mają jasne, półzimozielone, delikatnie owłosione liście, które są dwusezonowe.  Oznacza to , że każdy liść żyje dwa lata, stąd część z nich zawsze pozostaje na zimę na roślinie.  Azalie japońskie preferują stanowisko półcieniste, glebę przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną (w suche sezony należy je dodatkowo podlewać), o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5), który sprawia, że wszystkie składniki pokarmowe są prawidłowo pobierane przez korzenie roślin. Azalie niechętnie rosną na glebach gliniastych, ilastych i wapiennych. Do ich uprawy zdecydowanie łatwiej przystosować podłoża lżejsze i próchniczne. Pąki tych roślin są dość wrażliwe na mróz, ale, ze względu na niewielkie rozmiary - dośc dobrze zimują pod śniegiem. Jedynie w szczególnie mroźne, bezśnieżne zimy należy je okrywać stroiszem lub siatką cieniującą. Rośliny te najlepiej rosną w półcieniu. Wprawdzie w cienistych zakątkach ogrodu będą rosły doskonale, jednak brak słońca może niekorzystnie odbić się na intensywności kwitnienia. Z kolei na stanowisku slonecznym będą bardzo intensywnie kwitnąć, ale latem mogą cierpieć z powodu niedostatku wody.

Azalie japońskie doskonale nadają się do nawet niewielkich ogrodów przydomowych, parków, ogrodów wrzosowiskowych, nasadzeń w grupach.

Galeria zdjęć:

 • Azalia japońska
  Fot: Konrad Kalbarczyk
 • SSA42337.JPG
  Fot: Bogumiła Hajduk
 • SSA42339.JPG
  Fot: Bogumiła Hajduk
 • SSA42345.JPG
  Fot: Bogumiła Hajduk
Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.