Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wierzba purpurowa

Wierzba purpurowa

Magnolia Soulange'a 'Lennei'

Magnolia Soulange'a 'Lennei'

Pieris japoński 'Cupido'

Pieris japoński 'Cupido'

Magnolia gwiaździsta ‘Rosea’

Magnolia gwiaździsta ‘Rosea’

Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Abelia wielkokwiatowa

Abelia × grandiflora
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: półkolisty, gęsty
Wysokość: 1,5 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Abelia wielkokwiatowa to mieszaniec powstały ze skrzyżowania Abelia chinensis i Abelia uniflora. Krajem pochodzenia są Włochy. W Polsce roślina jest mało znana i spotkać można ją tylko w ogrodach kolekcjonerskich. Należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae).

Abelia wielkokwiatowa - opis

Abelia wielkokwiatowa to krzew liściasty o półkolistym pokroju. Zazwyczaj osiąga od 1,5 do 2 m wysokości. To gęsty krzew z giętkimi, brązowoczerwonymi pędami. Liście maja lancetowaty, jajowaty kształt, są ostro zakończone, u niektórych odmian blaszka liściowa jest powcinana. Zwykle liście są kilku kolorowe, ciemnozielone z kremowo-różową oblamówką, choć można spotkać okazy o pstrych liściach (różne odcienie zielonego lub zielono-czerwone). Liście nie opadają na zimę, jesienią przebarwiają się.

Okres kwitnienia abelii wielkokwiatowej przypada od lipca do sierpnia. Białe, trąbkowate kwiaty z czasem stają się różowe lub jasnoczerwone. Wydzielają bardzo przyjemny zapach. Późnym latem na roślinie pojawiają się owoce -dekoracyjne niełupki w kolorze czerwonym.

Roślina jest silnie miododajna i zapachem kwiatów wabi owady.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy! Jak sadzić i pielęgnować krzewy ozdobne

Abelia wielkokwiatowa - warunki uprawy i pielęgnacja

Abelia wielkokwiatowa lubi miejsca słoneczne lub delikatnie ocienione, osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, świeża i przewiewna, wilgotna, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Młode okazy lepiej okrywać na zimę albo doniczki z rośliną zimować w pomieszczeniu. Roślina jest odporna na szkodniki oraz choroby.
Abelia dobrze znosi suszę, jednak jeśli zależy nam na dużej liczbie kwiatów, starajmy się uzupełniać braki wody w okresie kwitnienia. Wskazane jest cięcie okazów po przekwitnięciu, taki zabieg powoduje lepsze krzewienie się rośliny. Abelia rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez podział rośliny.

Abelia wielkokwiatowa - zastosowanie

Abelia wielkokwiatowa bardzo dobrze prezentuje się zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej. Nie osiąga dużych rozmiarów, dlatego można ją uprawiać w małych ogrodach oraz w pojemnikach (to ciekawa propozycja dekoracji balkonu bądź tarasu). Przy uprawie pojemnikowej należy roślinę zimować w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.
Abelia dobrze prezentuje się w towarzystwie innych krzewów i bylin.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.