Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Facelia dzwonkowata

Facelia dzwonkowata

Aksamitka rozpierzchła

Aksamitka rozpierzchła

Starzec popielny

Starzec popielny

Żeniszek meksykański

Żeniszek meksykański

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Żmijowiec babkowaty

Echium plantagineum
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska, biała, karminowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Żmijowiec babkowaty to roślina z rodziny ogórecznikowate (Boraginaceae). Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego - Hiszpanii i Południowej Francji. Od pewnego czasu można tę roślinę spotkać także w ogrodach w Polsce.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

Żmijowiec babkowaty - opis

W naszym klimacie żmijowiec babkowaty jest traktowany jako roślina jednoroczna. W krajach Morza Śródziemnego zaliczany jest do roślin dwuletnich (tam też egzemplarze są wyższe).
U nas osiąga od 30 cm do nawet 60 cm wysokości, ma wzniesiony pokrój. Liście są wydłużone, lancetowate i pokryte włoskami. Łodyga jest dość silna.

Okres kwitnienia żmijowca jest długi: trwa od czerwca do października. Początek kwitnienia zależy od terminu wysiewu nasion do gruntu. Kwiaty są nieduże, niebieskie, fioletowe, karminowe lub białe, zebrane w kwiatostany osadzone na szczytach pędów. Owocem jest czterodzielna, jasnobrązowa rozłupnia.
Roślina jest silnie miododajna.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny miododajne do ogrodu i na działkę

Żmijowiec babkowaty - warunki uprawy

Żmijowiec babkowaty jest dość łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, w cieniu słabiej. Wskazane jest podłoże o lekkiej strukturze, umiarkowanie wilgotne, o pH obojętnym i średniej zawartości próchnicy. Paradoksalnie roślina lepiej rośnie na glebach mniej żyznych. Nie lubi mrozów, przeciągów ani intensywnych opadów.

Żmijowiec babkowaty - pielęgnacja

Żmijowiec nie jest wrażliwy na suszę, ale podczas długotrwałego braku wody może usychać, nie zapominajmy wtedy o umiarkowanym podlewaniu. Trzeba dbać o roślinę, gdyż ma tendencję do dziczenia. Egzemplarze dość szybko się rozrastają, dlatego wskazany jest zabieg przerywania w momencie gdy obserwujemy, że roślina nadmiernie się rozrasta.
Żmijowiec babkowaty rozmnaża się przez sadzonki lub nasiona wysiewane najlepiej pod koniec maja, kiedy nie ma już niebezpieczeństwa wiosennych przymrozków.

Żmijowiec babkowaty - zastosowanie

Żmijowiec babkowaty bardzo dobrze wygląda na rabatach jednorocznych, wśród innych kwiatów. Pasuje zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Można z niego robić obwódki rabat, sadzić na skalniakach, obsadzać murki ogrodowe czy sadzić pod oknami budynków. Nadaje ogrodom naturalistyczny i delikatny wygląd. Można go także uprawiać w pojemnikach.

Poznaj inne kwitnące rośliny jednoroczne wysiewane do gruntu:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.