Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Złocień maruna

Chrysanthemum parthenium (syn. Tanacetum parthenium)
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 15 cm - 35 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biało-żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Złocień maruna (wrotycz maruna) należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, Kaukazu  i Azji Mniejszej. W krajobrazie Polski pojawia się często jako roślina zdziczała na siedliskach ruderalnych: przydrożach, przypłociach, nieużytkach.

Złocień maruna - opis

Na stanowiskach naturalnych złocień maruna jest byliną (u nas krótkowieczną), a odmiany często uprawiane są jako rośliny jednoroczne. Osiąga 30-40 cm wysokości, ma proste, górą rozgałęzione łodygi i pierzaste, zielone lub żółtawe liście. Tworzy zwarte kępy.

Złocień maruna kwitnie od końca czerwca do jesieni, najobficiej w drugim-trzecim roku uprawy. Kwiaty to małe koszyczki, średnicy 1,5–2 cm, pojedyncze lub pełne, zebrane w luźne baldachogrona. Kwiaty języczkowe (płatki) są białe, wewnętrzne rurkowe - żółte. Zimuje w gruncie. Łatwo się rozsiewa. Wydziela intensywny, nieco cierpki zapach, przypominający rumianek i wrotycz. Ma właściwości lecznicze, ale nieumiejętnie stosowany może być trujący.

>>Przeczytaj też: Wrotycz – roślina odstraszająca komary i kleszcze. Uprawa wrotycza

Złocień maruna - uprawa

Złocień maruna wymaga słonecznego stanowiska. Najlepiej rośnie, gdy gleba jest żyzna i przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, o odczynie obojętnym. Źle znosi podłoże jałowe oraz zalewanie korzeni. W czasie upałów wymaga podlewania. Nie trzeba go intensywnie nawozić – wystarczy wiosną wzbogacić glebę kompostem.
Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion do gruntu jesienią lub w kwietniu. Innym sposobem jest wysiew w marcu do chłodnego inspektu albo do pojemników ustawionych na parapecie okna. Siewki wymagają pikowania, a młode rośliny sadzi się na miejsca stałe w połowie maja, w rozstawie 20 x 25 cm.

Złocień maruna - zastosowanie

W ogrodach złocień maruna najczęściej sadzony jest w kompozycjach z innymi gatunkami. Nadaje się zarówno do ogrodów naturalistycznych, jak towarzyszących nowoczesnej architekturze. Może być stosowany na obwódki. Nadaje się też do pojemników oraz na kwiat cięty.

Złocień maruna – odmiany

W ofercie szkółkarskiej można znaleźć efektowne odmiany złocienia maruny:

  • pomponowe białe: ‘Schneekrone’ i ‘Selma Stern’ (do 60 cm wysokości), ‘Schneeball’ (35 cm wys.),
  • pomponowe żółte: ‘Sweet Yellow’ (do 60 cm wys.), ‘Goldball’ (25 cm wys.),
  • kołnierzykowe białe: ’Crown White’ (do 60 cm wys.),
  • pojedyncze: ‘Daisy’, ‘Roya’‚ ‘Fortuna’ (wszystkie do 60 cm wys.),
  • półpełne: ‘Weisser Stern’  (20 cm wys.).

>>Nie przegap: Złocień krzewiasty (Argyranthemum) – ciekawa kwitnąca roślina balkonowa i rabatowa. Zdjęcia odmian

Poznaj inne złocienie:

 


Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.