Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Eszolcja kalifornijska

Eszolcja kalifornijska

Lobelia przylądkowa

Lobelia przylądkowa

Aksamitka wąskolistna

Aksamitka wąskolistna

Dmuszek jajowaty

Dmuszek jajowaty

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Zatrwian wrębny

Limonium sinuatum
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony, nieregularny
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, pomarańczowa, fioletowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów
Opis:

Zatrwian wrębny jest rośliną jednoroczną, pochodzącą z okolic Morza Śródziemnego. Zatrwian wrębny tworzy kępę liści odziomkowych, pierzastoklapowanych i szorstko owłosionych, ponad które wyrastają pędy kwiatostanowe o wysokości 40–60 cm.  Pędy zatrwianu są rozgałęzione, szorstko oskrzydlone, tworzące wiechę. Kwiaty zatrwianu wrębnego są białe o niebieskim kielichu, zebrane w 3–5-kwiatowe jednostronne kłosy. Dostępnych jest wiele odmian zatrwianu wrębnego, które różnią się barwą kielicha kwiatowego – może on być biały, różowy, żółty bądź fioletowy. Zatrwian wrębny kwitnie od czerwca do późnej jesieni. W ogrodach można sadzić go na rabatach, a pędy cięte znakomicie nadają się na suche bukiety.
Zatrwian wrębny wymaga gleb piaszczysto-gliniastych, a nawet nieco cięższych, przepuszczalnych oraz słonecznego stanowiska.Zatrwian wrębny rozmnaża się przez nasiona wysiewane w marcu–kwietniu do ciepłego inspektu. Siewki pikuje się w rozstawie 5 x 6 cm. Na miejsce stałe sadzi się w połowie maja w rozstawie 25–30 cm x 30–40 cm.

 

Galeria zdjęć:

  • Fot: Magdalena Michalak
  • Fot: Magdalena Michalak
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.