Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Tytoń oskrzydlony

Tytoń oskrzydlony

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski

Maciejka

Maciejka = Lewkonia dwurożna

Czarnuszka damasceńska

Czarnuszka damasceńska

Jednoroczne i dwuletnie

lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Zatrwian wrębny

Limonium sinuatum
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony, nieregularny
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, pomarańczowa, fioletowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Opis:

Zatrwian wrębny jest rośliną jednoroczną, pochodzącą z okolic Morza Śródziemnego. Zatrwian wrębny tworzy kępę liści odziomkowych, pierzastoklapowanych i szorstko owłosionych, ponad które wyrastają pędy kwiatostanowe o wysokości 40–60 cm.  Pędy zatrwianu są rozgałęzione, szorstko oskrzydlone, tworzące wiechę. Kwiaty zatrwianu wrębnego są białe o niebieskim kielichu, zebrane w 3–5-kwiatowe jednostronne kłosy. Dostępnych jest wiele odmian zatrwianu wrębnego, które różnią się barwą kielicha kwiatowego – może on być biały, różowy, żółty bądź fioletowy. Zatrwian wrębny kwitnie od czerwca do późnej jesieni. W ogrodach można sadzić go na rabatach, a pędy cięte znakomicie nadają się na suche bukiety.
Zatrwian wrębny wymaga gleb piaszczysto-gliniastych, a nawet nieco cięższych, przepuszczalnych oraz słonecznego stanowiska.Zatrwian wrębny rozmnaża się przez nasiona wysiewane w marcu–kwietniu do ciepłego inspektu. Siewki pikuje się w rozstawie 5 x 6 cm. Na miejsce stałe sadzi się w połowie maja w rozstawie 25–30 cm x 30–40 cm.

 

Galeria zdjęć:

  • Fot: Magdalena Michalak
  • Fot: Magdalena Michalak
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.