Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kapusta ozdobna

Kapusta ozdobna

Niezapominajka leśna

Niezapominajka leśna

Nemezja powabna

Nemezja powabna

Rącznik pospolity

Rącznik pospolity

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Zatrwian wrębny

Limonium sinuatum
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, nieregularny, krzaczasty
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, pomarańczowa, fioletowa, żółta, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

  • Fot: Magdalena Michalak
  • Fot: Magdalena Michalak
Opis:

Zatrwian wrębny jest rośliną jednoroczną, pochodzącą z okolic Morza Śródziemnego. Zatrwian wrębny tworzy kępę liści odziomkowych, pierzastoklapowanych i szorstko owłosionych, ponad które wyrastają pędy kwiatostanowe o wysokości 40–60 cm.  Pędy zatrwianu są rozgałęzione, szorstko oskrzydlone, tworzące wiechę. Kwiaty zatrwianu wrębnego są białe o niebieskim kielichu, zebrane w 3–5-kwiatowe jednostronne kłosy. Dostępnych jest wiele odmian zatrwianu wrębnego, które różnią się barwą kielicha kwiatowego – może on być biały, różowy, żółty bądź fioletowy. Zatrwian wrębny kwitnie od czerwca do późnej jesieni. W ogrodach można sadzić go na rabatach, a pędy cięte znakomicie nadają się na suche bukiety.
Zatrwian wrębny wymaga gleb piaszczysto-gliniastych, a nawet nieco cięższych, przepuszczalnych oraz słonecznego stanowiska.Zatrwian wrębny rozmnaża się przez nasiona wysiewane w marcu–kwietniu do ciepłego inspektu. Siewki pikuje się w rozstawie 5 x 6 cm. Na miejsce stałe sadzi się w połowie maja w rozstawie 25–30 cm x 30–40 cm.

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.