Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Nemofila plamista

Nemofila plamista

Rącznik pospolity

Rącznik pospolity

Portulaka wielkokwiatowa

Portulaka wielkokwiatowa

Goździk brodaty

Goździk brodaty

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Werbena ogrodowa

Verbena × hybrida
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwisający, wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, pomarańczowa, fioletowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Werbena ogrodowa w naszym klimacie jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). Jest mieszańcem otrzymanym w wyniku skrzyżowania gatunków werbeny pochodzących z Ameryki Południowej.

Pędy werbeny pokryte są włoskami, liście są podłużne, karbowane. Kwitną od VII do jesieni. Drobne, pięciopłatkowe kwiaty w zależności od odmiany mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone; mogą być jednolite lub z tzw. oczkiem. Płatki mogą mieć też plamki lub kreski innej barwy. Kwiaty zebrane są w dekoracyjne, gęste kwiatostany o kształcie główki.

Odmiany ogrodowe werbeny zostały podzielone na 2 grupy: o łodygach wzniesionych (wysokość roślin wynosi 20–30 cm) oraz o pędach długich, zwisających (długość pędów nawet 40–50 cm). Odmiany o wzniesionych łodygach sadzi się na rabatach, często jako rośliny obwódkowe. Znakomicie nadają się także do obsadzania mis, pojemników, skrzynek balkonowych. Odmiany zwisające najlepiej prezentują się w wiszących koszach lub w skrzynkach balkonowych.

Werbena ogrodowa wymaga gleby próchnicznej, przepuszczalnej, o pH 6,0–8,0 oraz słonecznego stanowiska. Są wrażliwe na wiosenne przymrozki, dlatego sadzimy je dopiero po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.
Rośliny należy podlewać codziennie, a podczas kwitnienia zasilać nawozem do roślin kwitnących. Trzeba także usuwać przekwitłe kwiatostany oraz suche łodygi.

Aby werbeny zdobiły nasz ogród , taras lub balkon jak najdłużej, najlepiej zakupić już kwitnące egzemplarze. Można jednak pokusić się o samodzielne rozmnożenie roślin wysiewając nasiona w lutym do skrzynek w domu, szklarni lub ciepłym inspekcie. Kiedy siewki podrosną należy je przepikować do osobnych doniczek i ustawić na przykład na słonecznym parapecie. Aby rośliny lepiej się rozkrzewiły, należy przyciąć pędy główne. W drugiej połowie V rośliny można sadzić do gruntu w ogrodzie lub do skrzynek bądź pojemników ustawionych potem na tarasie lub balkonie. Jesienią można rośliny krótko przyciąć, przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu, a wiosną przesadzić do świeżego podłoża i ustawić w jasnym miejscu.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.