Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Tytoń oskrzydlony

Nicotiana alata
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, różowa, czerwona, biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Tytoń oskrzydlony jest rośliną jednoroczną z rodziny psiankowatych Solanaceae. Pochodzi z Brazylii. Osiąga 50 - 80 cm wysokości. Liście są skrętoległe, niepodzielone i faliście wyżłobione, głównie siedzące, u nasady zbiegające się wzdłuż łodygi, tworząc rozetkę.

Kwitnie od VI do IX, nawet do X. Kwiaty w zależności od odmiany są białe, żółte, różowe, fioletowe do czerwonego.

Tytoń oskrzydlony wymaga gleby żyznej, próchnicznej, piaszczysto-gliniastej, zasadowej i przepuszczalnej oraz słonecznego stanowiska.
Sadzi się go na rabatach bylinowych, do skrzynek (najlepiej nadają się do tego dobrze krzewiące się, niskie odmiany, osiągające około 0,5 m wysokości).

Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane w marcu w chłodnym jasnym pomieszczeniu. Siewki po przepikowaniu wysadza się na miejsce stałe w drugiej połowie V.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Tagi: rabaty
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.