Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Goździk brodaty

Goździk brodaty

Aksamitka rozpierzchła

Aksamitka rozpierzchła

Komelina

Komelina pospolita

Szałwia powabna

Szałwia powabna

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Szczeć barwierska

Dipsacus sativus
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: jasnofioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Szczeć barwierska, zwana też sukienniczą lub draperską, to roślina dwuletnia z rodziny szczeciowatych, osiągająca 1–2 m wysokości. Tworzy sztywne, rozgałęzione, kolczaste łodygi. Jej duże, lancetowate liście zakończone są kolcami.
Szczeć barwierska w pierwszym roku wykształca rozetę dużych, owalnych liści. W drugim wyrasta wysoki pęd kwiatostanowy w górnej części rozgałęziony – każde rozgałęzienie jest zakończone kwiatostanem. Szczeć barwierska kwitnie w lipcu i sierpniu. Pojedyncze, jasnofioletowe kwiaty są zebrane w duże, charakterystyczne, jajowate, kolczaste kwiatostany, osadzone na kilku długich, wąskich, wywiniętych do góry podsadkach. Kwiatostan zaczyna kwitnąć od środka, dopiero później pojawiają się dwa paski kwiatów – pierwszy kwitnie w górę, drugi w dół kwiatostanu. Po przekwitnięciu kwiatów tworzy się kolczasty owocostan jajowatego kształtu – to on jest główną ozdobą rośliny.
Szczeć barwierska lubi miejsca nasłonecznione i wilgotne, ale urośnie także w półcieniu i na suchej glebie. Roślina dobrze znosi niską temperaturę i dobrze zimuje.
Szczeć rozmnaża się przez nasiona wysiewane pod koniec maja i w czerwcu wprost do gruntu. Siewki przerywamy, pozostawiając rośliny co 30 cm.
Szczeć barwierska to doskonała roślina do wysokich kompozycji rabatowych. Najlepiej prezentuje się w grupach. Zasuszone owocostany szczeci barwierskiej nadają się na suche bukiety. Dawniej używano jej w przędzalnictwie do gręplowania wełny.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.