Szarłat trójbarwny - Amaranthus tricolor

2020-07-16 15:40

Szarłat trójbarwny pochodzi ze wschodniej i południowej części Azji. W Polsce znany jest od XIX wieku. Należy do rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae). Inna nazwa to szarłat gangsterski lub letnia poinsecja. To roślina o dużych walorach ozdobnych.

Spis treści

  1. Szarłat trójbarwny - opis
  2. Szarłat trójbarwny - warunki uprawy
  3. Szarłat trójbarwny - pielęgnacja
  4. Szarłat trójbarwny - zastosowanie

Szarłat trójbarwny - opis

Szarłat trójbarwny to roślina jednoroczna o krzaczastym, zwartym pokroju i wzniesionych pędach. Osiąga od 30 do 60 cm wysokości. Na sztywnych pędach osadzone są eliptyczno-spiczaste, ostro zakończone liście. Ich charakterystyczną cechą jest różnobarwność - najczęściej są czerwono-zielono-żółte, niektóre mogą być skręcone lub pofałdowane (zależy to od odmiany). Szarłat trójbarwny kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwiaty są małe, niepozorne, zielonkawe, osadzone w kątach liści, nie mają znaczenia ozdobnego. Najczęściej zebrane są w kłosy. Owocem jest jednonasienna torebka, która w okresie jesiennym jest w kolorze brązowym.Ciekawe odmiany:

  • ‘Aurora Yellow’ – odmiana o dolnych liściach w kolorze zielonym, a górnych żółto-białych,
  • ‘MoltenFire’ – odmiana bardzo wysoka (osiąga nawet do 120 cm wysokości), o czerwonobrązowych  i purpurowych liściach.

Szarłat trójbarwny - warunki uprawy

Szarłat trójbarwny do prawidłowego rozwoju wymaga ciepłej i słonecznej wystawy. Gleba powinna być żyzna, przewiewna, o dużej zawartości próchnicy. Roślina zdecydowanie lepiej radzi sobie na podłożu przesuszonym niż na zalanym. Zbyt mokra gleba może szybko prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Szarłat nie jest mrozoodporny, dlatego nie wolno zbyt wcześnie wysiewać go do gruntu.

Szarłat trójbarwny - pielęgnacja

Istotne w uprawie szarłata trójbarwnego jest regularne odchwaszczanie, podlewanie oraz podpieranie roślin, gdy nadmiernie się rozrosną. W miejscach, gdzie rośliny narażone są na wiatry, pędy mogą się szybko łamać, dlatego podpory mogą stać się zbawienne. Roślinie sprzyja zraszanie oraz nawożenie organiczne (najlepiej kompostem na wiosnę). Rozmnaża się w sposób generatywny przez nasiona wysiewane w kwietniu lub maju (wysiewać należy na rozsadniku, ponieważ grunt wiosną jest zdecydowanie za zimny do kiełkowania nasion szarłatu).

Szarłat trójbarwny - zastosowanie

Szarłat trójbarwny idealnie sprawdza się jako soliter na zadbanym trawniku lub na tle roślin o ciemnozielonych liściach. Dobrze prezentuje się również w grupie, tworząc na przykład obwódkę. Szarłat można uprawiać również w pojemniku  - będzie ciekawą ozdobą balustrady na balkonie lub parapetu. Liście są dość wytrzymałe, ładnie się suszą i można je później wykorzystywać w suchych bukietach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 30 cm - 60 cm
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł czerwono-zielono-żółta
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie