Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Salwinia pływająca

Salwinia pływająca

Tytoń oskrzydlony

Tytoń oskrzydlony

Perska tarcza

Perska tarcza

Porcelanka niebieska

Porcelanka niebieska

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Szałwia powabna

Salvia horminum
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: różowa, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szałwia powabna pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, z południowej części Europy, gdzie porasta trawiaste obszary. W Polsce znana jest już od XVI wieku, uprawia się ją jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Szałwia powabna - opis

Szałwia powabna jest rośliną jednoroczną o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Rośnie dość szybko, osiągając od 30 do 60 cm wysokości. Pęd rośliny jest silnie ulistniony, kanciasty w przekroju, słabo się rozgałęzia. Liście są niewielkie, oszczepowate, owłosione, szarozielone. Najbardziej ozdobne z całej rośliny są dobrze widoczne, różowe liście podkwiatowe.
Szałwia powabna kwitnie od czerwca aż do października (do wystąpienia pierwszych przymrozków). Kwiaty są drobne, ukryte pod żyłkowanymi podkwiatkami. Same w sobie nie pełnią funkcji ozdobnej. Owocem szałwi powabnej jest żebrowana torebka zaopatrzona w liczne owalne nasiona. Roślina bardzo łatwo sama się wysiewa. Jeżeli raz wprowadzimy ją na nasze rabaty, prawdopodobnie sama będzie się co roku odnawiać.
Ciekawe odmiany:

  • 'Pink Sunday' – odmiana o różowych i dużych podkwiatkach,
  • 'Blue Monday' – odmiana o niebieskich podkwiatkach.

Szałwia powabna -warunki uprawy

Szałwia powabna lubi ciepłe i słoneczne stanowiska. Podłoże nie musi być bardzo żyzne, ale ważne by było przewiewne i dość wilgotne, pH może być obojętne bądx zasadowe - w obu szałwia będzie rosła równie dobrze. Egzemplarze rosnące w półcieniu i cieniu są wyższe i mają tendencję do pokładania się.

Szałwia powabna wytrzymuje kilkustopniowe przymrozki. Jest odporna zarówno na choroby, jak i szkodniki.

Szałwia powabna - pielęgnacja

Roślina jest bardzo łatwa w uprawie. Nie potrzebuje nawożenia (to roślina gleb ubogich). Uszczykiwanie wierzchołków pędów powoduje lepsze rozkrzewianie się rośliny. Jeśli planujemy uprawę w pojemniku, koniecznie zapewnijmy drenaż podłoża.
Szałwie powabna rozmnaża się przez nasiona wysiewane wprost do gruntu. Rozsadę szałwi wysadza się w maju. Jeśli rozsadę przygotowujemy samodzielnie, pamiętajmy o tym, że konieczne jest podwójne pikowanie.

Szałwia powabna - zastosowanie

Szałwia powabna to doskonała roślina na obwódki, kwietniki i rabaty. Najlepiej prezentuje się sadzona w grupach, z daleka widoczne są wtedy barwne plamy. Dobrze wygląda w towarzystwie np. heliotropów czy starców popielnych.
znakomicie nadaje się na suche bukiety - jest trwała i nie traci koloru podczas suszenia. Wykorzystywana jest do aromatyzowania alkoholi, zwłaszcza win.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.