Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Szałwia powabna

Salvia horminum
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: różowa, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szałwia powabna pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, z południowej części Europy, gdzie porasta trawiaste obszary. W Polsce znana jest już od XVI wieku, uprawia się ją jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Szałwia powabna - opis

Szałwia powabna jest rośliną jednoroczną o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Rośnie dość szybko, osiągając od 30 do 60 cm wysokości. Pęd rośliny jest silnie ulistniony, kanciasty w przekroju, słabo się rozgałęzia. Liście są niewielkie, oszczepowate, owłosione, szarozielone. Najbardziej ozdobne z całej rośliny są dobrze widoczne, różowe liście podkwiatowe.
Szałwia powabna kwitnie od czerwca aż do października (do wystąpienia pierwszych przymrozków). Kwiaty są drobne, ukryte pod żyłkowanymi podkwiatkami. Same w sobie nie pełnią funkcji ozdobnej. Owocem szałwi powabnej jest żebrowana torebka zaopatrzona w liczne owalne nasiona. Roślina bardzo łatwo sama się wysiewa. Jeżeli raz wprowadzimy ją na nasze rabaty, prawdopodobnie sama będzie się co roku odnawiać.
Ciekawe odmiany:

  • 'Pink Sunday' – odmiana o różowych i dużych podkwiatkach,
  • 'Blue Monday' – odmiana o niebieskich podkwiatkach.

Szałwia powabna -warunki uprawy

Szałwia powabna lubi ciepłe i słoneczne stanowiska. Podłoże nie musi być bardzo żyzne, ale ważne by było przewiewne i dość wilgotne, pH może być obojętne bądx zasadowe - w obu szałwia będzie rosła równie dobrze. Egzemplarze rosnące w półcieniu i cieniu są wyższe i mają tendencję do pokładania się.

Szałwia powabna wytrzymuje kilkustopniowe przymrozki. Jest odporna zarówno na choroby, jak i szkodniki.

Szałwia powabna - pielęgnacja

Roślina jest bardzo łatwa w uprawie. Nie potrzebuje nawożenia (to roślina gleb ubogich). Uszczykiwanie wierzchołków pędów powoduje lepsze rozkrzewianie się rośliny. Jeśli planujemy uprawę w pojemniku, koniecznie zapewnijmy drenaż podłoża.
Szałwie powabna rozmnaża się przez nasiona wysiewane wprost do gruntu. Rozsadę szałwi wysadza się w maju. Jeśli rozsadę przygotowujemy samodzielnie, pamiętajmy o tym, że konieczne jest podwójne pikowanie.

Szałwia powabna - zastosowanie

Szałwia powabna to doskonała roślina na obwódki, kwietniki i rabaty. Najlepiej prezentuje się sadzona w grupach, z daleka widoczne są wtedy barwne plamy. Dobrze wygląda w towarzystwie np. heliotropów czy starców popielnych.
znakomicie nadaje się na suche bukiety - jest trwała i nie traci koloru podczas suszenia. Wykorzystywana jest do aromatyzowania alkoholi, zwłaszcza win.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.