Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Suchokwiat roczny

Xeranthemum annuum
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Suchokwiat roczny prawdopodobnie pochodzi z Europy Południowej, z suchego klimatu śródziemnomorskiego, rośnie także dziko w Australii, na Kaukazie i w Iranie. W Polsce uprawiany jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Suchokwiat roczny - opis

Suchokwiat roczny, jak sama nazwa wskazuje, to roślina jednoroczna. Pędy rośliny są wzniesione i silnie rozgałęzione, choć cienkie i dość delikatne. Suchokwiat osiąga od 40 do 60 cm wysokości. Liście są skrętoległe, małe, lancetowate, pokryte niewielkimi włoskami.
Suchokwiat roczny to typowo letnia roślina, kwitnie od lipca do sierpnia. Koszyczki kwiatowe umieszczone są na suchych, szeleszczących okrywach, które nazywane są "słomianymi". Płatki są jasnofioletowe lub różowe, z czasem bieleją. Nasiona to małe, niełupki w kolorze zielonym, zaopatrzone w aparat lotny.
Ciekawa odmiana to 'Flore Pleno' o koszyczkach kwiatowych silnie wypełnionych listkami okrywy kwiatowej.

Suchokwiat roczny - warunki uprawy

Suchokwiat roczny preferuje stanowisko słoneczne, ciepłe, o podłożu żyznym i przepuszczalnym. Kwiaty najpiękniej wybarwiają się w suche i ciepłe lato. Roślina lubi obojętne pH gleby i paradoksalnie odbiegając od skojarzenia z nazwą preferuje podłoże stale wilgotne. Jednak utrzymanie takiej wilgotności powinno być stale kontrolowane, gdyż zalewanie może prowadzić do chorób grzybowych. Zupełnie nie odnajduje się w miejscach zimnych, gdzie ciągle panują przeciągi. Jest wrażliwa na przymrozki.

Suchokwiat roczny - pielęgnacja

Roślina nie lubi konkurencji chwastów, dlatego należy regularnie odchwaszczać rabaty. Jeżeli chcemy wykorzystać roślinę do suchych bukietów, dobrze ją ścinać zaraz po rozpoczęciu kwitnienia.
Suchokwiat roczny rozmnaża się przez nasiona wysiewane do gruntu zazwyczaj od kwietnia do maja (pamiętajmy, że roślina nie lubi przymrozków!). Można wysiewać także jesienią, jednak wtedy warto okryć na zimę agrowłókniną lub stroiszem.
Jeśli uprawiane na wschodniej lub zachodniej wystawie mają tendencję do pokładania się - warto wtedy zapewnić im już na początku uprawy podpory.

Suchokwiat roczny - zastosowanie

Suchokwiat roczny uprawia się przede wszystkim na suche bukiety - kwiaty po ususzeniu zachowują długo swój naturalny kolor. Aby wydłużyć jeszcze utrzymywanie się koloru kwiatów, zaraz po ścięciu dobrze końcówkę pędu zamoczyć w 10-procentowym kwasie solnym lub siarkowym.
Suchokwiat sprawdza się także jako ozdoba rabat bylinowych i jednorocznych, nadając im wiejski, naturalistyczny charakter. Roślinę można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.