Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Nemofila plamista

Nemofila plamista

Żeniszek meksykański

Żeniszek meksykański

Nemezja powabna

Nemezja powabna

Gazania lśniąca

Gazania lśniąca

Jednoroczne i dwuletnie

lista roślin
fot: photos.com

Starzec popielny

Senecio cineraria
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: nieregularny, wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielonoszara
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Opis:

Starzec popielny jest rośliną wieloletnią niezimującą w gruncie, w naszych warunkach klimatycznych często przemarza i dlatego zazwyczaj uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny astrowatych Asteraceae, pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Rośliny osiągają 40–80 cm wysokości, ich pędy są obficie ulistnione, w dolnej części rozgałęzione. Liście są dekoracyjne, pierzaste o odcinkach głęboko wcinanych, szarozielone, kutnerowato owłosione. Odmiany ogrodowe są niższe od gatunku i mają delikatniejsze liście.
Kwiatostany – koszyczki są bardzo drobne, żółte, zebrane w baldachogrona. Kwiaty nie są zbyt dekoracyjne.

Starzec popielny dobrze rośnie prawie na każdej glebie. Wymaga słonecznego stanowiska, ponieważ tylko wtedy liście będą jasne i srebrzyste. Stosuje się go na obwódki rabat i kwietniki dywanowe.

Rozmnaża się go przez sadzonki pędowe lub przez nasiona wysiewane w marcu w szklarni. Siewki pikuje się pojedynczo do doniczek, a na miejsce stałe sadzi się w pierwszej połowie V. Można też rozmnażać starca przez sadzonki pędowe. W tym celu należy roślinę mateczną przetrzymać przez zimę w zimnym pomieszczeniu i na początku lutego ukorzenić pędy.

Galeria zdjęć:

  • Fot: photos.com
  • Fot: photos.com
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Komentarze (10)

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.