Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kapusta ozdobna

Kapusta ozdobna

Begonia stale kwitnąca

Begonia stale kwitnąca

Popłoch pospolity

Popłoch pospolity

Lobelia przylądkowa

Lobelia przylądkowa

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Słonecznik zwyczajny

Helianthus annuus, syn. Helianthus lenticularis
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Słonecznik zwyczajny jest rośliną jednoroczną z rodziny złożonych Compositae. Pochodzi z zachodnich obszarów Ameryki Północnej. Ma pojedynczą lub słabo rozgałęzioną, prostą łodyga o wysokości od 50 do 200 cm, wewnątrz pustą, zieloną z nieregularnymi brunatnymi plamami, szorstko owłosioną. Liście słonecznika są sercowate, duże i, podobnie jak pędy, szorstko owłosione.

Okres kwitnienia trwa od VII do X. Koszyczki kwiatowe mogą być pojedyncze z długimi, zazwyczaj żółtymi kwiatami języczkowymi i brunatnymi kwiatami rurkowymi albo pełne (złożone wyłącznie z silnie rozrośniętych kwiatów rurkowych). Na rynku dostępne są odmiany, które mają na pędzie jeden bardzo duży koszyczek oraz takie, u których jest wiele mniejszych koszyczków. Odmiany ozdobne różnią się wysokością łodyg oraz budową i barwą koszyczków.

Wymaga gleby żyznej, głęboko uprawionej, umiarkowanie wilgotnej oraz słonecznego stanowiska. Słoneczniki sadzi się rzędem lub grupami przy ogrodzeniach i ścianach budynków, stosowane są również na kwiat cięty.

Słoneczniki rozmnaża się przez nasiona wysiewane w kwietniu wprost do gruntu. Rośliny powinny rosnąć w rozstawie 60 x 40–30 cm.

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.