Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Rudbekia dwubarwna

Rudbeckia hirta
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 90 cm - 1,1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółtopomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rudbekia dwubarwna prawdopodobnie pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce to znana roślina ozdobna, często wybierana zarówno do dużych, jak i małych ogrodów. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Rudbekia dwubarwna - opis

W naszym klimacie rudbekia dwubarwna uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Ma wyprostowany, wzniesiony pokrój, osiąga od 90 do 110 cm wysokości. Ma sztywną, mocno owłosioną łodygę. Ciemnozielone liście o wydłużonym kształcie również mają gęste włoski. Cechą większości rudbekii jest długi okres kwitnienia - w przypadku rudbekii dwubarwnej przypada on od czerwca nawet do października. Kwiaty rudbekii dwubarwnej są duże, okazałe i - jak wskazuje nazwa - dwukolorowe: przeważnie żółtopomarańczowe na brzegu płatków liściowych, a brązowe wewnątrz płatków, środek kwiatu jest ciemnobrązowy. Owoce są niepozorne i nie stanowią funkcji ozdobnej, nasiona są małe, brązowe.
Roślina swoimi ozdobnymi kwiatami przyciąga motyle.

>>Przeczytaj też: Rudbekia i jeżówka – rośliny ozdobne o dekoracyjnych kwiatach

Rudbekia dwubarwna - warunki uprawy i pielęgnacja

Rudbekia dwubarwna zaliczana jest do tych łatwych w uprawie. Dobrze odnajduje się w naszych warunkach klimatycznych. Preferuje glebę żyzną, przepuszczalną, o umiarkowanej wilgotności. Lubi stanowiska słoneczne, na półcienistych lub całkowicie zacienionych będzie słabiej kwitnąć. Nie toleruje przymrozków.
Roślina nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Przed wysianiem nasion warto zastosować obornik. Latem zabieg nawożenia można powtarzać stosując nawóz wieloskładnikowy. Jeżeli roślina narażona jest na długotrwały okres suszy, nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu.
Rudbekię dwubarwną rozmnaża się przez nasiona. Do gruntu wysiewamy nasiona albo sadzimy przygotowaną wcześniej rozsadę.

>>Przeczytaj też: Byliny długo i obficie kwitnące – efektowna ozdoba ogrodu

Rudbekia dwubarwna - zastosowanie

Rudbekia dwubarwna idealnie nadaje się na rabaty bylinowe i jednoroczne, bardzo dobrze znosi konkurencję innych roślin. Ponieważ osiąga dość duże rozmiary, jest dobrym tłem dla roślin niższych, np. dla jeżówki. Aż do późnej jesieni rudbekia króluje na rabatach w ogrodzie.
Nadaje się także na kwiat cięty, gdyż długo zachowuje świeżość w wazonie. Można ją suszyć i wykorzystywać do tworzenia suchych bukietów.

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.