Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Rezeda wonna

Reseda odorata
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: lekko pokładający się, wzniesiony
Wysokość: 15 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonożółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rezeda wonna pochodzi z Europy Południowej i Afryki Północnej, na naturalnych stanowiskach rośnie tylko w Grecji i Libii. W Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny rezedowatych (Resedaceae).

Rezeda wonna - opis

Rezeda wonna to roślina jednoroczna o pędach wzniesionych z tendencją do pokładania się. Osiąga od 15 do 40 cm wysokości. Nieduże, lancetowate, zielone liście w dolnej części pędu są niepodzielne, w górnej pierzastodzielne. Na szczytach pędów tworzą się kwiatostany. Okres kwitnienia rezedy wonnej przypada od lipca do października. Kwiaty są drobne, puszyste, zielonożółte, niepozorne - głównie rzucają się w oczy ich czerwone lub pomarańczowe pylniki. Kwiaty mają przyjemny słodkawy zapach i właśnie dzięki temu są tak chętnie wybierane przez pasjonatów ogrodów. Owocem rezedy jest zielona, zwisająca torebka, która zawiera wiele (nawet do 1000) nerkowatych szarozielonych nasion.
Rezeda wonna jest rośliną silnie miododajną.

Rezeda wonna - warunki uprawy

Rezeda wonna jest dość wymagająca. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste. Im wystawa bardziej słoneczna, tym intensywność zapachu kwiatów większa. Podłoże powinno być żyzne, przewiewnie, o wysokim pH (w kwaśnym środowisku roślina słabo rośnie). Rezeda lubi wilgotne podłoże, niezbyt dobrze znosi długotrwałe okresy suszy. Jest dość odporna na choroby i szkodniki.

Rezeda wonna - pielęgnacja

Aby roślina lepiej się rozkrzewiała, zalecane jest uszczykiwanie pędów na szczycie. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, gdy brak opadów. Rezeda nie przepada za nawożeniem świeżym obornikiem.
Roślinę rozmnaża się przez nasiona wysiewane wiosną, najlepiej wprost do gruntu. W przypadku uprawy pojemnikowej nasiona wysiewa się jesienią.

Rezeda wonna - zastosowanie

Z tego względu, że rezeda wonna wydziela przyjemny zapach, idealnie pasuje na rabaty umiejscowione  w miejscach, gdzie najczęściej przebywamy: wokół domu pod oknami, przy altanach, tarasach, niedaleko ogrodowych ławek.
Rezeda to doskonałe uzupełnienie rabat wieloletnich i jednorocznych. Nadaje się także na kwiat cięty. Z powodzeniem można ją uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach czy tarasach.
Roślina znajduje zastosowanie w aromaterapii i przemyśle perfumeryjnym.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.