Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Stokrotka pospolita

Stokrotka pospolita

Kosmos podwójnie pierzasty

Kosmos podwójnie pierzasty

Dziewięćsił bezłodygowy

Dziewięćsił bezłodygowy

Pępawa czerwona

Pępawa czerwona

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Monika Latkowska

Portulaka wielkokwiatowa

Portulaca grandiflora
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 7 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, żółta, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Portulaka wielkokwiatowa jest rośliną jednoroczną z rodziny portulakowatych (Portulacaceae). Pochodzi z Argentyny i Brazylii. Roślina osiąga zaledwie 5–10 cm wysokości, ma brunatnoczerwone, płożące się, mięsiste i dość grube pędy oraz grube, mięsiste, wałeczkowate liście, u nasady których wyrastają pęczki białych włosków.

 

Kwiat portulaka

 

Portulaka zaczyna kwitnąć pod koniec czerwca i na początku lipca i kwitnie do jesieni. Kwiaty są duże, 5–6-płatkowe, karminowe lub purpurowoczerwone z białą nasadą, osadzone na szczytach pędów i otoczone od dołu jak kołnierzykiem liśćmi i długimi włoskami. Otwierają się w dni słoneczne.

Odmiany uprawiane są podzielone na trzy grupy:

  • Rośliny o kwiatach pojedynczych – zwykle białych, czerwonych, złotożółtych, różowo-czerwonych i szkarłatnych.
  • Rośliny o kwiatach półpełnych – należy tu odmiana tetraploidalna o kwiatach dużych, karminowo-czerwonych w różnych odcieniach.
  • Rośliny o kwiatach pełnych – przy rozmnażaniu z nasion rozszczepiają się wydając kwiaty pojedyncze, pełne i półpełne; uprawiane są jako mieszanka wielobarwna (zmieszane nasiona kwiatów różnych barw).

 

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

 

Portulaka wielkokwiatowa uprawa

 

Portulaka wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej, raczej suchej i słonecznego stanowiska. W lata deszczowe rośliny źle rosną i słabo kwitną.
Portulaka rozmnaża się ją przez nasiona (otrzymywane z kwiatów pojedynczych lub półpełnych) lub przez sadzonki (rzadko, tylko formy pełnokwiatowe). Nasiona wysiewa się wprost do gruntu, w maju. Ponieważ są bardzo małe, nie przykrywa się ich ziemią, tylko powierzchnię ugniata, można też przed wysiewem mieszać je z piaskiem. Aby rośliny kwitły wcześniej, nasiona wysiewa się w marcu do skrzynek w szklarni lub w kwietniu do inspektu. Siewki po wzejściu pikuje się do doniczek torfowo-ziemnych. Na miejsce stałe wysadza się w połowie maja w rozstawie 15 x 20 cm. Sadzonki pozyskuje się w lipcu, wsadza do doniczek wypełnionych lekkim, piaszczystym podłożem. Zimą rośliny trzyma się w szklarni chłodnej i jasnej, wiosną wysadza się je po raz drugi do doniczek, a w maju na miejsce stałe.

Portulaka - kwiaty na obwódki

Stosuje się ja na obwódki kwietników, do ogródków skalnych, sadzi między rzadko rozstawionymi płytami, do mis i doniczek.

Poznaj inne kwitnące rośliny jednoroczne:

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.