Portulaka pospolita - Portulaca oleracea

2020-07-16 15:44

Portulaka pospolita pochodzi z Azji oraz z Afryki. Obecnie jest rozpowszechniona na całym świecie. W Polsce dość rzadko można ją spotkać w naturze, w innych krajach może być nawet uznawana za chwast.

Spis treści

  1. Portulaka pospolita - opis
  2. Portulaka pospolita - warunki uprawy
  3. Portulaka pospolita - pielęgnacja
  4. Portulaka pospolita - zastosowanie

Według literatury pierwsze informacje w Polsce na temat portulaki pospolitej pochodzą z XVIII wieku. Często rośnie w miejscach ruderalnych, szczelinach płyt chodnikowych. Roślina należy do rodziny portulakowatych (Portulacaceae).

Portulaka pospolita - opis

Portulaka pospolita ma ciekawą budowę, ma płożący i delikatnie wzniesiony pokrój. Łodyga jest dość cienka i naga, rozgałęziona, o nietypowym kolorze: ma odcień zielonofioletowoczerwony. Roślina osiąga wysokość od 20 cm nawet do 60 cm. Liście są nieduże, zielone, o kształcie jajowatym, naprzeciwległe i dość mięsiste. Są największą ozdobą rośliny. Portulaka pospolita kwitnie zazwyczaj od lipca do września. Kwiaty są małe, żółte, dość szybko opadają. Roślina jest samopylna. Jesienią pojawiają się owoce - torebki, które otwierają się kiedy uchyla się wieczko (pokrywa nasienna). Wewnątrz nich znajdują się czarne nasiona.

Portulaka pospolita - warunki uprawy

Portulaka pospolita nie jest rośliną trudną w uprawie, dobrze i szybko dostosowuje się do panujących warunków. Najlepiej rośnie w miejscu suchym i słonecznym. Gleba powinna być chociaż umiarkowanie żyzna, nawet z dużą ilością piasku. Roślina wymaga regularnego podlewania przez cały okres wegetacji. Jest przystosowana do naszych warunków klimatycznych, jednak na zimę najczęściej zamiera, aby na wiosnę znów wykiełkować z nasion lub odbić z korzenia.

Portulaka pospolita - pielęgnacja

Portulaka pospolita nie wymaga cięcia, Jeżeli będziemy uprawiać roślinę nie tylko w celach ozdobnych, ale także leczniczych, to zdecydowanie odradza się nawożenie chemiczne. Nawóz organiczny w postaci kompostu na wiosnę w zupełności wystarczy. Roślina bardzo łatwo się rozmnaża w sposób generatywny przez wysiew nasion. Bardzo często portulaka pospolita rozmnaża się sama. Dlatego w wielu krajach uznawana jest za chwast  - szybko i ekspansywnie zarasta powierzchnie.

Portulaka pospolita - zastosowanie

Portulaka pospolita idealnie sprawdzi się na rabatach skalnych, w miejscach suchym, słonecznych. Dzięki temu, że szybko rośnie i ma płożący pokrój, może szybko zakryć mało atrakcyjne miejsca w ogrodzie. Roślina wykorzystywana jest również do celów leczniczych. Zawiera witaminy: C, A, B a także magnez, żelazo, potas i wiele innych cennych składników. Wspomaga pracę serca, stabilizuje poziom glukozy we krwi, łagodzi wzdęcia i zgagę.

>>Poznaj też portulakę wielkokwiatową

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - IX
Wysokość 20 cm - 60 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony