Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Perska tarcza

Perska tarcza

Szarłat trójbarwny

Szarłat trójbarwny

Nasturcja ogrodowa

Nasturcja ogrodowa

Stokrotka pospolita

Stokrotka pospolita

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Portulaka pospolita

Portulaca oleracea
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Portulaka pospolita pochodzi z Azji oraz z Afryki. Obecnie jest rozpowszechniona na całym świecie. W Polsce dość rzadko można ją spotkać w naturze, w innych krajach może być nawet uznawana za chwast. Według literatury pierwsze informacje w Polsce na temat portulaki pospolitej pochodzą z XVIII wieku. Często rośnie w miejscach ruderalnych, szczelinach płyt chodnikowych. Roślina należy do rodziny portulakowatych (Portulacaceae).

Portulaka pospolita - opis

Portulaka pospolita ma ciekawą budowę, ma płożący i delikatnie wzniesiony pokrój. Łodyga jest dość cienka i naga, rozgałęziona, o nietypowym kolorze: ma odcień zielonofioletowoczerwony. Roślina osiąga wysokość od 20 cm nawet do 60 cm. Liście są nieduże, zielone, o kształcie jajowatym, naprzeciwległe i dość mięsiste. Są największą ozdobą rośliny.
Portulaka pospolita kwitnie zazwyczaj od lipca do września. Kwiaty są małe, żółte, dość szybko opadają. Roślina jest samopylna. Jesienią pojawiają się owoce - torebki, które otwierają się kiedy uchyla się wieczko (pokrywa nasienna). Wewnątrz nich znajdują się czarne nasiona.

Portulaka pospolita - warunki uprawy

Portulaka pospolita nie jest rośliną trudną w uprawie, dobrze i szybko dostosowuje się do panujących warunków. Najlepiej rośnie w miejscu suchym i słonecznym. Gleba powinna być chociaż umiarkowanie żyzna, nawet z dużą ilością piasku. Roślina wymaga regularnego podlewania przez cały okres wegetacji. Jest przystosowana do naszych warunków klimatycznych, jednak na zimę najczęściej zamiera, aby na wiosnę znów wykiełkować z nasion lub odbić z korzenia.

Portulaka pospolita - pielęgnacja

Portulaka pospolita nie wymaga cięcia, Jeżeli będziemy uprawiać roślinę nie tylko w celach ozdobnych, ale także leczniczych, to zdecydowanie odradza się nawożenie chemiczne. Nawóz organiczny w postaci kompostu na wiosnę w zupełności wystarczy. Roślina bardzo łatwo się rozmnaża w sposób generatywny przez wysiew nasion. Bardzo często portulaka pospolita rozmnaża się sama. Dlatego w wielu krajach uznawana jest za chwast  - szybko i ekspansywnie zarasta powierzchnie.

Portulaka pospolita - zastosowanie

Portulaka pospolita idealnie sprawdzi się na rabatach skalnych, w miejscach suchym, słonecznych. Dzięki temu, że szybko rośnie i ma płożący pokrój, może szybko zakryć mało atrakcyjne miejsca w ogrodzie. Roślina wykorzystywana jest również do celów leczniczych. Zawiera witaminy: C, A, B a także magnez, żelazo, potas i wiele innych cennych składników. Wspomaga pracę serca, stabilizuje poziom glukozy we krwi, łagodzi wzdęcia i zgagę.

>>Poznaj też portulakę wielkokwiatową

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.