Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Popłoch pospolity

Onopordum acanthium
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: do 2,5 m
Barwa liści/igieł: srebrzysta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku tworzy jedynie rozetkę liści, a dopiero w drugim wyrasta sztywna wzniesiona łodyga rozgałęziona w górnej części, owłosiona i pokryta kolczastymi wyrostkami przypominającymi skrzydełka. Podłużne srebrzyste liście także są kolczaste. Potocznie nazywany jest ostem.

Ma bardzo małe wymagania – rośnie nawet na nieużytkach, rumowiskach, w rowach i przydrożach. W lipcu i sierpniu na wierzchołkach pędów powstają koszyczki kwiatowe średnicy do 6 cm, o kolczastych łuskach okrywy. Wystające z niej płatki kwiatów są jasnopurpurowe. Wygląda bardzo efektownie, zwłaszcza w kompozycjach naturalistycznych i nowoczesnych, ale trzeba uważać, bo łatwo się rozsiewa i w ciągu kilku lat może stać się utrapionym chwastem. Aby do tego nie dopuścić, trzeba usuwać kwiaty natychmiast po zwiędnięciu, jeszcze zanim powstaną nasiona. Ma właściwości lecznicze, ale i trujące. (as)

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.