Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dziewięćsił bezłodygowy

Dziewięćsił bezłodygowy

Cynia wytworna

Cynia wytworna

Begonia stale kwitnąca

Begonia stale kwitnąca

Wilczomlecz białobrzegi

Wilczomlecz białobrzegi

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Popłoch pospolity

Onopordum acanthium
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: do 2,5 m
Barwa liści/igieł: srebrzysta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku tworzy jedynie rozetkę liści, a dopiero w drugim wyrasta sztywna wzniesiona łodyga rozgałęziona w górnej części, owłosiona i pokryta kolczastymi wyrostkami przypominającymi skrzydełka. Podłużne srebrzyste liście także są kolczaste. Potocznie nazywany jest ostem.

Ma bardzo małe wymagania – rośnie nawet na nieużytkach, rumowiskach, w rowach i przydrożach. W lipcu i sierpniu na wierzchołkach pędów powstają koszyczki kwiatowe średnicy do 6 cm, o kolczastych łuskach okrywy. Wystające z niej płatki kwiatów są jasnopurpurowe. Wygląda bardzo efektownie, zwłaszcza w kompozycjach naturalistycznych i nowoczesnych, ale trzeba uważać, bo łatwo się rozsiewa i w ciągu kilku lat może stać się utrapionym chwastem. Aby do tego nie dopuścić, trzeba usuwać kwiaty natychmiast po zwiędnięciu, jeszcze zanim powstaną nasiona. Ma właściwości lecznicze, ale i trujące. (as)

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.