Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Eszolcja kalifornijska

Eszolcja kalifornijska

Portulaka wielkokwiatowa

Portulaka wielkokwiatowa

Kocanka włochata 'Rondello'

Kocanka włochata

Szczeć barwierska

Szczeć barwierska

Jednoroczne i dwuletnie

lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Popłoch pospolity

Onopordum acanthium
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: do 2,5 m
Barwa liści/igieł: srebrzysta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Opis:

Jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku tworzy jedynie rozetkę liści, a dopiero w drugim wyrasta sztywna wzniesiona łodyga rozgałęziona w górnej części, owłosiona i pokryta kolczastymi wyrostkami przypominającymi skrzydełka. Podłużne srebrzyste liście także są kolczaste. Potocznie nazywany jest ostem.

Ma bardzo małe wymagania – rośnie nawet na nieużytkach, rumowiskach, w rowach i przydrożach. W lipcu i sierpniu na wierzchołkach pędów powstają koszyczki kwiatowe średnicy do 6 cm, o kolczastych łuskach okrywy. Wystające z niej płatki kwiatów są jasnopurpurowe. Wygląda bardzo efektownie, zwłaszcza w kompozycjach naturalistycznych i nowoczesnych, ale trzeba uważać, bo łatwo się rozsiewa i w ciągu kilku lat może stać się utrapionym chwastem. Aby do tego nie dopuścić, trzeba usuwać kwiaty natychmiast po zwiędnięciu, jeszcze zanim powstaną nasiona. Ma właściwości lecznicze, ale i trujące. (as)

Galeria zdjęć:

  • Fot: Piotr Gorączko
  • P1580359dg.jpg
    Fot: Jadwiga Gwisdol
  • P1580368dga.jpg
    Fot: Jadwiga Gwisdol
Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.