Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Ośmiał wielki

Cerinthe major
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 60 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Ośmiał wielki pochodzi z obszarów śródziemnomorskich, gdzie rośnie na terenach typowo podmokłych. W Polsce w naturalnym środowisku można go spotkać w lasach i w miejscach przyleśnych. Uprawiany jest także jako roślina ozdobna. Należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae).

Ośmiał wielki - opis

Ośmiał wielki to roślina zielna, jednoroczna. Ma wzniesiony pokrój, osiąga od 60 do 70 cm wysokości. Pędy są nagie, jasnozielone, choć czasem mogą się przebarwiać na kolor czerwony od strony, na którą pada słońce. Jasnozielone, siedzące na łodydze liście mają okrągły kształt. Przy nasadzie pędu liście tworzą rozetę.
Okres kwitnienia rośliny rozpoczyna się w lipcu i może trwać aż do jesiennych przymrozków. Fioletowe, różowe lub karminowogranatowe kwiaty są zebrane w osadzone na szczycie pędów kwiatostany, które mają postać delikatnie zgiętą jak laska wierzchotki (grupa kwiatostanów zamkniętych). Kolor kwiatów zależy od ilości światła docierającej do ośmiału.  Dwa kwiaty obok siebie dojrzewają w tym samym czasie, obok nich znajdują się przylistki o cylindrycznym kształcie i one również przebarwiają się na kolor fioletowy (podobnie jak kwiaty).
Ośmiał wielki jest lubiany przez pszczoły, ponieważ wydaje bardzo dużo nektaru. Owoce pojawiają się na roślinie jesienią, wewnątrz nich znajdują się przeważnie po dwa czarne nasiona. Nasiennik pęka samoistnie i strzela nasionami na pewną odległość (sam je wysiewając).

Ośmiał wielki - warunki uprawy i pielęgnacja

Ośmiał wielki najlepiej rośnie w miejscu ciepłym i słonecznym, osłoniętym od przeciągów i wiatrów. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i wilgotne. Roślinie służy lekko kwasowy odczyn gleby.
Ośmiał nie jest odporny na mróz - w naszym kraju raczej nie przetrwa zimy w gruncie.
To roślina łatwa w uprawie, nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Pamiętajmy o tym, aby zapewnić jej dość dużą wilgotność podłoża, dzięki temu liczba i jakość kwiatów będzie odpowiednia. Rozmnaża się z nasion lub przez sadzonki. Pamiętajmy o tym, że nasiona rozsiewają się same jesienią i mogą nie przetrwać zimy w gruncie, dlatego jeśli zależy nam na roślinie w kolejnym roku, lepiej mieć zapas nasion na wiosenny wysiew.

Ośmiał wielki - zastosowanie

Ośmiał wielki bardzo ładnie i gęsto się rozrasta, można go uprawiać nie tylko bezpośrednio w gruncie, ale także jako roślinę doniczkową. Idealnie prezentuje się na rabacie przy oczkach wodnych i stawach. Będzie bardzo atrakcyjną ozdobą balkonu lub tarasu. Sprawdzi się także jako roślina do bukietów - charakteryzuje go długa trwałość po ścięciu. Pasuje do wielu kompozycji.

>>Przeczytaj też: Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: kwiaty o miękkiej łodydze

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.