Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Żeniszek meksykański

Żeniszek meksykański

Szarłat trójbarwny

Szarłat trójbarwny

Dzwonki irlandzkie

Dzwonki irlandzkie

Chaber bławatek

Chaber bławatek

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Niezapominajka leśna

Myosotis sylvatica
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: dużo
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Niezapominajka leśna jest rośliną dwuletnią z rodziny szorstkolistnych (Boraginaceae). W stanie naturalnym występuje w strefie umiarkowanej na obu półkulach, w Polsce rośnie dziko w zaroślach, w lasach i nad ciekami wodnymi.

Niezapominajka leśna - kwiat

Rośliny osiągają 20–30 cm wysokości, mają krzaczasty pokrój i wzniesione pędy. W pierwszym roku niezapominajka tworzy rozetę podłużnych liści. Zakwita w drugim roku - od połowy kwietnia lub początku maja do końca czerwca. Pojedyncze kwiaty niezapominajki są niebieskie, drobne, zebrane w luźne, wydłużone kwiatostany. U odmian ogrodowych kwiaty mogą być także białe, różowe lub różowo-karminowe.

>>Przeczytaj też: Niezapominajka i jej kuzynki: ułudka i brunnera

Niezapominajka leśna -  uprawa

Niezapominajki najlepiej czują się w miejscach lekko zacienionych lub półcienistych. Nie są wybredne, co do gleby, ale najlepiej sadzić je w glebie bogatej w próchnicę i wilgotnej. Mają małe potrzeby nawozowe. Dobrze znoszą nasze warunki klimatyczne. Można je przesadzać nawet w początkowej fazie kwitnienia.

Niezapominajki rozmnaża się przez nasiona wysiewane na rozsadniku w czerwcu lub pierwszej dekadzie lipca. Nasiona wschodzą po 7–14 dniach. Młode rośliny z 3–5 liśćmi sadzi się na zagony w rozstawie 10-15 x 25-30 cm, a jesienią przesadza na miejsce stałe. Można też od razu posadzić na miejsce stałe.

Niezapominajka leśna - zastosowanie

Niezapominajki leśne stosowane są na obwódki, sadzone w pobliżu zbiorników wodnych, często wśród innych roślin. Wspaniale wyglądają jako podszycie wysokich roślin cebulowych. Nadają się również na kwiat cięty do małych bukiecików i wiązanek.

>>Przeczytaj też: Wiosenne kwiaty w ogrodzie: tulipany, hiacynty, narcyzy, krokusy. Rośliny cebulowe kwitnące wiosną

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.