Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dimorfoteka pomarańczowa

Dimorfoteka pomarańczowa

Goździk brodaty

Goździk brodaty

Kocanki ogrodowe

Kocanki ogrodowe = nieśmiertelniki

Dziwaczek jalapa

Dziwaczek jalapa

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Niecierpek gruczołowaty

Impatiens glandulifera
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Niecierpek gruczołowaty pochodzi z zachodniej części Himalajów, skąd został przeniesiony do innych krajów Azji, do Europy i Ameryki Północnej, gdzie stał się rośliną inwazyjną. Podobnie jest w Polsce. Rośnie masowo, zwłaszcza w dolinach rzek, gdzie zmniejsza różnorodność biologiczną. Jednak uprawiany jest w przydomowych ogrodach jako roślina ozdobna. Inna nazwa to niecierpek himalajski lub niecierpek Roylego. Należy do rodziny niecierpkowatych (Balsaminacae).

Niecierpek gruczołowaty - opis

Niecierpek gruczołowaty jest rośliną jednoroczną o wzniesionym pokroju, dorasta do 2 m wysokości. Ma bardzo płytki system korzeniowy (sięga około 10 cm w głąb ziemi). Zielone i połyskujące łodygi są puste w środku, mają 5 cm grubości. W górnej części są gęsto ulistnione, w dolnej są nagie. Łodyga początkowo jest jasnozielona z czerwonymi punktami, czasem cała czerwienieje. Liście są lancetowate i piłkowane, naprzemianległe lub rosną w okółkach.

Niecierpek gruczołowaty kwitnie długo - przeważnie od lipca do października. Kwiaty są zebrane w groniaste kwiatostany (od 2 do 14 kwiatów w kwiatostanie), wyrastają z kątów górnych liści. Kwiaty są dość duże (mają od 2 do 4 cm), silnie grzbieciste, wsparte lancetowatymi i eliptycznymi przysadkami. Wydzielają słodkawy zapach, mają różowy lub fioletowy kolor. Owocem jest zwisająca, lancetowata i pękająca torebka, która dorasta nawet do 2 cm długości. Pękanie owoców jest bardzo charakterystyczne, otwierające się torebki zwijają gwałtownie klapki, które wyrzucają nasiona. W każdej torebce może znajdować się nawet do 16 jajowatych nasion w kolorze brunatnym.
Niecierpek gruczołowaty jest rośliną silnie miododajną. Nasiona, kwiaty oraz owoce niecierpka są jadalne.

>>Przeczytaj też: Niecierpki – ciekawe odmiany niecierpków, znakomite na balkon i do ogrodu

Niecierpek gruczołowaty - warunki uprawy

Niecierpek gruczołowaty nie jest wymagający, radzi sobie dobrze w różnych warunkach. Lubi podłoże żyzne, stale wilgotne, najlepiej o pH od 4,5 do 7,5. Preferuje stanowiska słoneczne, półcieniste lub cieniste, jednak w tych ostatnich zdecydowanie redukuje liczbę wydawanych kwiatów. Nie lubi suszy i podczas długotrwałego braku wody więdnie. Na terenach, z których pochodzi, jest odporny na niskie temperatury, ale w naszym klimacie może przemarzać.

Niecierpek gruczołowaty - pielęgnacja

Nie należy zapominać o regularnym podlewaniu rośliny, zawłaszcza latem podczas intensywnego kwitnienia. Ozdobne okazy w ogrodzie warto na początku uprawy okrywać na zimę, aby nie uszkodziły je ostatnie wiosenne przymrozki.
Niecierpek rozmnaża się bardzo łatwo i z dużym powodzeniem w sposób generatywny przez wysiew nasion. Bardzo często dochodzi do samosiewu, gdyż owoce niecierpka same pękają.

>>Przeczytaj też: Niecierpki – kwiaty balkonowe i rabatowe. Gatunki niecierpków do uprawy w ogrodzie i na balkonie

Niecierpek gruczołowaty - zastosowanie

Niecierpek gruczołowaty to jedna z największych roślin jednorocznych. Idealnie nadaje się w miejsca półcieniste i słoneczne, pod okna i wzdłuż muru budynku. Może być ciekawym tłem dla innych niższych roślin jednorocznych czy bylin. Jednak nie wolno zapominać o tym, że roślina sama bardzo szybko się rozsiewa i łatwo możemy stracić nad nią kontrolę.

Poznaj inne gatunki niecierpków:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.