Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Niecierpek balsamina

Niecierpek balsamina

Żeniszek meksykański

Żeniszek meksykański

Lobelia przylądkowa

Lobelia przylądkowa

dzwonek ogrodowy 'Alba'

Dzwonek ogrodowy 'Alba'

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Niecierpek gruczołowaty

Impatiens glandulifera
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Niecierpek gruczołowaty pochodzi z zachodniej części Himalajów, skąd został przeniesiony do innych krajów Azji, do Europy i Ameryki Północnej, gdzie stał się rośliną inwazyjną. Podobnie jest w Polsce. Rośnie masowo, zwłaszcza w dolinach rzek, gdzie zmniejsza różnorodność biologiczną. Jednak uprawiany jest w przydomowych ogrodach jako roślina ozdobna. Inna nazwa to niecierpek himalajski lub niecierpek Roylego. Należy do rodziny niecierpkowatych (Balsaminacae).

Niecierpek gruczołowaty - opis

Niecierpek gruczołowaty jest rośliną jednoroczną o wzniesionym pokroju, dorasta do 2 m wysokości. Ma bardzo płytki system korzeniowy (sięga około 10 cm w głąb ziemi). Zielone i połyskujące łodygi są puste w środku, mają 5 cm grubości. W górnej części są gęsto ulistnione, w dolnej są nagie. Łodyga początkowo jest jasnozielona z czerwonymi punktami, czasem cała czerwienieje. Liście są lancetowate i piłkowane, naprzemianległe lub rosną w okółkach.

Niecierpek gruczołowaty kwitnie długo - przeważnie od lipca do października. Kwiaty są zebrane w groniaste kwiatostany (od 2 do 14 kwiatów w kwiatostanie), wyrastają z kątów górnych liści. Kwiaty są dość duże (mają od 2 do 4 cm), silnie grzbieciste, wsparte lancetowatymi i eliptycznymi przysadkami. Wydzielają słodkawy zapach, mają różowy lub fioletowy kolor. Owocem jest zwisająca, lancetowata i pękająca torebka, która dorasta nawet do 2 cm długości. Pękanie owoców jest bardzo charakterystyczne, otwierające się torebki zwijają gwałtownie klapki, które wyrzucają nasiona. W każdej torebce może znajdować się nawet do 16 jajowatych nasion w kolorze brunatnym.
Niecierpek gruczołowaty jest rośliną silnie miododajną. Nasiona, kwiaty oraz owoce niecierpka są jadalne.

>>Przeczytaj też: Niecierpki – ciekawe odmiany niecierpków, znakomite na balkon i do ogrodu

Niecierpek gruczołowaty - warunki uprawy

Niecierpek gruczołowaty nie jest wymagający, radzi sobie dobrze w różnych warunkach. Lubi podłoże żyzne, stale wilgotne, najlepiej o pH od 4,5 do 7,5. Preferuje stanowiska słoneczne, półcieniste lub cieniste, jednak w tych ostatnich zdecydowanie redukuje liczbę wydawanych kwiatów. Nie lubi suszy i podczas długotrwałego braku wody więdnie. Na terenach, z których pochodzi, jest odporny na niskie temperatury, ale w naszym klimacie może przemarzać.

Niecierpek gruczołowaty - pielęgnacja

Nie należy zapominać o regularnym podlewaniu rośliny, zawłaszcza latem podczas intensywnego kwitnienia. Ozdobne okazy w ogrodzie warto na początku uprawy okrywać na zimę, aby nie uszkodziły je ostatnie wiosenne przymrozki.
Niecierpek rozmnaża się bardzo łatwo i z dużym powodzeniem w sposób generatywny przez wysiew nasion. Bardzo często dochodzi do samosiewu, gdyż owoce niecierpka same pękają.

>>Przeczytaj też: Niecierpki – kwiaty balkonowe i rabatowe. Gatunki niecierpków do uprawy w ogrodzie i na balkonie

Niecierpek gruczołowaty - zastosowanie

Niecierpek gruczołowaty to jedna z największych roślin jednorocznych. Idealnie nadaje się w miejsca półcieniste i słoneczne, pod okna i wzdłuż muru budynku. Może być ciekawym tłem dla innych niższych roślin jednorocznych czy bylin. Jednak nie wolno zapominać o tym, że roślina sama bardzo szybko się rozsiewa i łatwo możemy stracić nad nią kontrolę.

Poznaj inne gatunki niecierpków:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.