Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Niecierpek balsamina

Impatiens balsamina
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: dużo
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony, zwarty
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, biała, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Niecierpek balsamina jest rośliną jednoroczną z rodziny gniewoszowatych Balsaminaceae. Pochodzi z Indii Wschodnich. Ma prostą, grubą i mięsistą łodygę, która jest zgrubiała w węzłach oraz gęsto osadzone, lancetowate i również mięsiste liście, niekiedy czerwono zabarwione. Kwitnie od końca maja do jesieni. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne i mają barwę białą, różową, łososiową, purpurową lub fioletową, niekiedy z odmiennie zabarwionymi smugami bądź plamami. Odmiany różnią się także wysokością roślin.

Niecierpek balsamina wymaga gleby żyznej, próchniczej, ale nie powinna być ona zbyt ciężka. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku.
Sadzi się go na rabatach, a odmiany niskie także do pojemników (mis, doniczek, skrzynek) ustawianych na balkonach.

Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane do ciepłego inspektu od końca marca do połowy kwietnia. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w połowie maja w rozstawie 30 x 20–40 cm. Podczas suszy nie wolno zapominać o nawadnianiu.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.