Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Nemofila plamista

Nemophila maculata
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 15 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biało-fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Nemofila plamista, zwana także porcelanką, jest rośliną jednoroczną o ozdobnych kwiatach. Pochodzi z Ameryki Południowej. Dorasta do 15–20 cm wysokości. Ma delikatne i mięsiste pędy oraz niewielkie liście z charakterystycznym głębokim wcięciem.
Nemofila plamista kwitnie wiosną, w maju. Jej bardzo dekoracyjne kwiaty mają białe płatki z fioletowymi plamkami.
Najlepsze stanowisko dla nemofilii plamistej to stanowisko słoneczne, ale urośnie także w miejscu lekko zacienionym. Podłoże powinno być przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne (nie lubi zalewanie korzeni, zbyt dużo wilgoci w glebie może spowodować zamieranie rośliny) i żyzne, o lekko zasadowym odczynie (pH nieco powyżej 7).
Nemofolię plamistą rozmnaża się przez wysiew nasion w kwietniu wprost do gruntu.
Nemofila plamista jest polecana na obwódki rabat i skalniaki. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Gdy rośnie w zbyt dużym zagęszczeniu może gnić.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.