Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Nasturcja ogrodowa

Nasturcja ogrodowa

Złocień maruna

Złocień maruna

Dzwonek brodaty

Dzwonek brodaty

dzwonek ogrodowy

Dzwonek ogrodowy

Jednoroczne i dwuletnie

lista roślin
fot: photos.com

Nemezja powabna

Nemesia strumosa
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Opis:

Nemezja powabna jest roślina jednoroczną z rodziny trędownikowatych Scrophulariaceae. Pochodzi z Ameryki Południowej. Wytwarza rozgałęzione, czterokanciaste łodygi 30–40 cm wysokości i lancetowate, na brzegach ząbkowane liście.

Uprawiane obecnie odmiany ogrodowe nemezji powstały ze skrzyżowania gatunków Nemesia strumosa z Nemesia versicolor i często występują pod nazwą Nemesia hybrida hort. Odmiany te zostały zebrane w trzy grupy: compacta grandiflora, compacta, nana compacta.
Nemezja kwitnie od końca VI do VIII. Dwuwargowe kwiaty o barwie białej, pomarańczowej, różowej i czerwonej, zebrane są w luźne grona. U wejścia do gardzieli widoczne są plamy bądź smugi w kontrastowych barwach. Po kwitnieniu rośliny należy przyciąć i zasilić nawozami, wtedy zakwitną drugi raz.

W ogrodach sadzi się nemezje w rozstawie 15–20 x 20 cm na obwódkach rabat i w ogrodach skalnych oraz najczęściej pojedynczo w szczelinach murów, między płytami. Rosliny te wymagają gleby niezbyt suchej i słonecznego stanowiska.

Rozmnaża się je przez nasiona, które wysiewa się w IV do inspektu lub na początku V bezpośrednio na miejsce stałe. Rozsadę z inspektu do gruntu sadzi się w połowie V.

 

Galeria zdjęć:

  • Fot: photos.com
  • SSA41980.JPG
    Fot: Bogumiła Hajduk
  • SSA41976.JPG
    Fot: Bogumiła Hajduk
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.