Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kosmos podwójnie pierzasty

Kosmos podwójnie pierzasty

Miesiącznica roczna

Miesiącznica roczna = Miesięcznica roczna = Srebrniki Judasza

Facelia dzwonkowata

Facelia dzwonkowata

Mietelnik żakula

Mietelnik żakula

Jednoroczne i dwuletnie

lista roślin
fot: photos.com

Nemezja powabna

Nemesia strumosa
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa, czerwona, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Opis:

Nemezja powabna jest roślina jednoroczną z rodziny trędownikowatych Scrophulariaceae. Pochodzi z Ameryki Południowej. Wytwarza rozgałęzione, czterokanciaste łodygi 30–40 cm wysokości i lancetowate, na brzegach ząbkowane liście.

Uprawiane obecnie odmiany ogrodowe nemezji powstały ze skrzyżowania gatunków Nemesia strumosa z Nemesia versicolor i często występują pod nazwą Nemesia hybrida hort. Odmiany te zostały zebrane w trzy grupy: compacta grandiflora, compacta, nana compacta.
Nemezja kwitnie od końca VI do VIII. Dwuwargowe kwiaty o barwie białej, pomarańczowej, różowej i czerwonej, zebrane są w luźne grona. U wejścia do gardzieli widoczne są plamy bądź smugi w kontrastowych barwach. Po kwitnieniu rośliny należy przyciąć i zasilić nawozami, wtedy zakwitną drugi raz.

W ogrodach sadzi się nemezje w rozstawie 15–20 x 20 cm na obwódkach rabat i w ogrodach skalnych oraz najczęściej pojedynczo w szczelinach murów, między płytami. Rosliny te wymagają gleby niezbyt suchej i słonecznego stanowiska.

Rozmnaża się je przez nasiona, które wysiewa się w IV do inspektu lub na początku V bezpośrednio na miejsce stałe. Rozsadę z inspektu do gruntu sadzi się w połowie V.

 

Galeria zdjęć:

  • Fot: photos.com
  • SSA41980.JPG
    Fot: Bogumiła Hajduk
  • SSA41976.JPG
    Fot: Bogumiła Hajduk
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.