Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Salwinia pływająca

Salwinia pływająca

Dmuszek jajowaty

Dmuszek jajowaty

Dimorfoteka pomarańczowa

Dimorfoteka pomarańczowa

Zatrwian wrębny

Zatrwian wrębny

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Nemezja powabna

Nemesia strumosa
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Nemezja powabna jest roślina jednoroczną z rodziny trędownikowatych Scrophulariaceae. Pochodzi z Ameryki Południowej. Wytwarza rozgałęzione, czterokanciaste łodygi 30–40 cm wysokości i lancetowate, na brzegach ząbkowane liście.

Uprawiane obecnie odmiany ogrodowe nemezji powabnej powstały ze skrzyżowania gatunków Nemesia strumosa z Nemesia versicolor i często występują pod nazwą Nemesia hybrida hort. Odmiany te zostały zebrane w trzy grupy: compacta grandiflora, compacta, nana compacta.
Nemezja powabna kwitnie od końca czerwca do sierpnia. Dwuwargowe kwiaty o barwie białej, pomarańczowej, różowej i czerwonej, zebrane są w luźne grona. U wejścia do gardzieli widoczne są plamy bądź smugi w kontrastowych barwach. Po kwitnieniu rośliny należy przyciąć i zasilić nawozami, wtedy zakwitną drugi raz.

W ogrodach sadzi się nemezje w rozstawie 15–20 x 20 cm na obwódkach rabat i w ogrodach skalnych oraz najczęściej pojedynczo w szczelinach murów, między płytami. Namezja wymaga gleby niezbyt suchej i słonecznego stanowiska.

Nemezję powabną rozmnaża się przez nasiona, które wysiewa się w kwietniu do inspektu lub na początku maja bezpośrednio na miejsce stałe. Rozsadę z inspektu do gruntu sadzi się w połowie maja.

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.