Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Zatrwian wrębny

Zatrwian wrębny

Niecierpek balsamina

Niecierpek balsamina

smagliczka nadmorska

Smagliczka nadmorska

Rudbekia dwubarwna

Rudbekia dwubarwna

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Nasturcja ogrodowa

Tropaeolum cultorum
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwisający
Wysokość: 30 cm - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, czerwona, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Nasturcja ogrodowa jest rośliną jednoroczną z rodziny nasturcjowatych Tropaeolaceae. Jest mieszańcem powstałym w wyniku skrzyżowania Tropaeolum majus oraz Tropaeolum peltophorum.

Nasturcja opis

Nasturcja ogrodowa ma gładkie, silnie rozgałęzione i ulistnione, mniej lub bardziej płożące się pędy. Tarczowate, gładkie liście osadzone są na długich ogonkach. Nasturcję ogrodową rozmnaża się przez nasiona wysiewane bezpośrednio do gruntu w drugiej połowie maja.
Nasturcja ogrodowa kwitnie od czerwca do jesieni. Kwiat nasturcji złożony jest z pięciu płatków zwężonych w dość długie „paznokcie”, a działki kielicha przedłużone w ostrogę. Kwiaty nasturcji nadają się jako kwiaty cięte.

>>Przeczytaj też: Nasturcja większa – zastosowanie i uprawa nasturcji

Nasturcja - odmiany

Odmiany uprawne nasturcji dzieli się na dwie grupy:

  • majus (obejmuje odmiany o pędach płożących się lub pnących, do 300 cm długości, bardzo dużych, błyszczących kwiatach barwy żółtej, pomarańczowej, cynobrowej, karminowej i czerwonopurpurowej w różnych odcieniach, pojedynczych lub pełnych),
  • majus nanum (obejmuje odmiany karłowe, tworzące zwarte, gęste kępy, o liściach zielonych lub zielonobrunatnych i kwiatach w różnych odcieniach barwy żółtej, pomarańczowej i szkarłatnej, pojedynczych bądź pełnych).
>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze pnącza jednoroczne do ogrodu i na balkon

Nasturcja uprawa i zastosowanie

Nasturcja ogrodowa lubi gleby gliniasto-piaszczyste, żyzne, próchnicze, ale nie przenawożone (rośliny wówczas słabo kwitną) oraz słoneczne lub półcieniste stanowisko. W suche lata rośliny zbyt słabo podlewane są atakowane przez mszyce.
Nasturcje pnące - o długich pędach - stosuje się do pokrycia altan, pergoli, ogrodzeń, a także sadzi się w wiszących pojemnikach. Nasturcje karłowe są doskonałe na obwódki rabat (rozstawa wynosi 30 x 25–20 cm), do skrzynek balkonowych i mis.

Poznaj kwitnące rośliny pnące:

 

 

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (12)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.